Gündem Haberleri

  Bilgece sözleriyle halkın yaralarını sardı

  New York Times
  13.01.2011 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Ulusun yaralarını sarmak bir başkanın görevidir. Başkan Obama’nın dün gece Tucson’da Cumartesi günkü saldırıda yaşamını yitiren altı kişi için düzenlenen anma töreninde yaptığı da buydu. Obama en güçlü ve en moral dolu konuşmalarından birini yaptı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Obama, ideolojik kampanyacılardan rakiplerini karalamayı bırakmalarını istedi. Böyle bir trajedinin ardından devam etmenin tek yolunun “skor tutmayı ve küçük hesapları” bir kenara bırakmak olduğunu belirten Obama, çok doğru bir hareketle hayatlarını kaybedenlere ve saldırganı durdurup kurbanları kurtarmaya çalışanlara odaklandı. Obama, saldırının asıl hedefi olan Temsilciler Meclisi üyesi Gabrielle Giffords dahil 14 yaralı için dua edilmesini istedi. Hikayelerinin anlatılması, hayatlarının kutlanması ve yaslarının tutulması gerek.

   

  Obama’nın konuşmasında toplumsal bölünmeyi derinleştiren tartışmadaki yoğun partici tavrı aşabilmesi çok önemliydi. Bu gazete ve diğer birçok yayın organı bu tavrı dillendiren tarafları ortaya koymuş ve onlardan siyasi rakiplerini canavar gibi göstermekten vazgeçmelerini istemişti. Başkan’ın Tucson’daki rolü huzur ve onur vermek ve umut aşılamaktı.

   

  Obama, bu korkunç olayın herkes için bir dönüm noktası olması gerektiğini söyledi; “ama medeniyet yokluğu bu trajediye neden olduğu için değil, sadece daha medeni ve dürüst bir kamu söylemi ulus olarak sorunlarımızla yüzleşmemize yardımcı olabileceği için”.

   

  SİLAH GÜVENLİĞİ VE SAĞLIK SİSTEMİ

  Obama ayrıca böyle bir trajedinin ardından anlam çıkarmaya çalışmanın doğal olduğunu da söyledi. Ancak, bilgece bir harekette bulunarak kendisi bunu yapmaya çalışmadı. Ancak siyasi ortamdaki kutuplaşma sürdüğü takdirde, böyle bir kan dökümünün önüne geçecek her türlü önerinin hayata geçirilemez olacağı uyarısını yaparken haklıydı. Biz, bu önemli önerilerden iki tanesinin silah güvenliği yasaları ve zihinsel sağlık sisteminin iyileştirilmesi olduğuna inanıyoruz. Başkan’ın da konuşmasında bunlara değinmesi cesaret vericiydi.

   

  Obama Cumartesi günkü kurbanların bazılarının kamu görevlerini yerine getirirken vurulduğunu söyledi. Giffords o sırada bir Temsilciler Meclisi üyesinin en önemli işi yapıyordu: Kaygılarını dinlemek için seçmenleriyle görüşmek. Öldürülen yardımcısı Gabriel Zimmerman, “Köşenizdeki Kongre” toplantısını organize etmişti. O civarda yaşayan ve saldırıda hayatını kaybeden yargıç John Roll Giffords’a mahkemenin gündeminin hafifletilmesine verdiği destekler için teşekkür etmek istediği sırada ateş hattına girdi.

   

  Birçok diğer kurban da en temel vatandaşlık görevlerinden birini yerine getiriyordu: Siyasi temsilcilerinden birini dinlemek ve kendisine sorular sormak. 9 yaşındaki öğrenci konseyi başkanı Christina Taylor Green ise siyasetle yakından ilgili olduğu için bir komşusu tarafından toplantıya getirilmişti.

   

  PALİN'E KARŞI OBAMA

  Başkan’ın sözleri ülkenin bazı yerlerini kasıp kavuran çirkinlik karşısında önemli bir fark yarattı. Sarah Palin’in ateşli söylemlerini rahatsız edici bulan “gazeteciler ve danışmanlar”ı “kan iftirası”yla suçlaması ise özellikle rahatsızlık vericiydi.

   

  Dün erken saatlerde Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve azınlık lideri Nancy Pelosi de particiliğin ötesine geçilmesi için çağrı yaptı. Obama’nın sözleri bu ortamda test edilecek.

   

  Obama bütün Amerikalıların ülkelerine duydukları sevgiyi sorgulamadan birbirlerinin fikirlerini sorgulayabilmeleri gerektiğini söyledi. Umuyoruz ABD’nin bütün liderleri ve bütün Amerikalılar bu çağrıya yürekten katılır.

   

  New York Times'da bugün yayımlanan "As We Mourn" başlıklı başyazıdan derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı