Gündem Haberleri

  Bilge Köyü'nde buruk bayram

  Adnan AVUKA/MARDİN, (DHA)
  27.11.2009 - 12:02 | Son Güncelleme:

  MARDİN'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde 4 Mayıs 2009 tarihinde meydana gelen katliamda ölen 44 kişi, çocukları, eşleri ve yakınları tarafından mezarları başında anıldı.

  ŞİİRİ HERKESİ AĞLATTI - FOTO GALERİ

  Bir bayramı daha buruk karşılayan, anne- babalarını kaybeden çocuklar, eşlerini yitiren kadınlar, mezarların başında gözyaşı döktü. Anne ve babasını katilamda kaybeden 16 yaşındaki Tuba Çelebi'nin, babası Vahap Çelebi'nin mezarı başında okuduğu şiiri dinleyenler, gözyaşlarına hakim olamadı.

  Mazıdağı'na bağlı Bilge Köyü sakinleri, hayatını kaybeden akrabaları için bayram namazından sonra mezarlığı ziyaret ederek, dualar okudu. Mezarlık ziyaretinde, anne ve babalarının kaybeden 61 çocuğun gözyaşları sel oldu, ağıtları yürekleri dağladı.

  “DEVLET KATİLLERE SAHİP ÇIKIYOR”

  Köy Muhtarı Abdurrahman Çelebi başta olmak üzere, katliamda hayatını kaybeden 44 kişi mezarlık ziyaretinde Bilge Köyü'nün sakinleri, sanık yakınlarına Kırklareli'ye yerleştirilmesine tepki gösterdi.
  Tuba'nın şiiri herkesi ağlattı

  MEZARLIK ziyareti sırasında 16 yaşındaki Tuba Çelebi'nin öldürülen babası Vahap Çelebi'nin mezarı başında yazdığı şiiri okudu. ‘4 Mayıs gecesi’ adlı şiirini okuyan Tuba herkesi ağlattı. Tuba Çelebi'nin şiiri şöyle:

  4 Mayıs gecesi

  Sevincin, mutluluğun ve hayallerin bittiği
  Hasretin, özlemin ve üzüntünün başladığı
  Bir geceydi, 4 Mayıs gecesi

  Silahların konuştuğu, rüzgarın sustuğu
  Ve silahların 44 kişinin hayatına son verdiği
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Küçüklerin anne ve babaya
  Büyüklerin sıcak bir yuvaya
  Hasret kaldığı
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Zalimlerin ve canilerin sevindiği
  Yetim ve öksüzlerin ağladığı
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Aydınlık günlerin bittiği
  Karanlık gecelerin başladığı
  Çocukların ağladığı
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Hainlerin pusuya yattığı
  Kanların aktığı
  Kıyametin koptuğu
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Müminlerin namaza durduğu
  Hainlerin pusuya yattığı
  Yüreklerin yakıldığı
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Çığlık ve feryatların arşa çıktığı
  Gözyaşlarının kana karıştığı
  Bilge köyün ağladığı
  Bir gecedir, 4 Mayıs gecesi

  Bilge köyün çözemediği
  Beyinlerin donuklaştığı
  Tarihin kara sayfalarına
  Kanla yazılan
  Bir gecedir, 4 Mayıs Gecesi
  4 Mayıs gecesi


  Muhtar Abdurrahman Çelebi, Kırklareli Valisi'nin açıklamalarına tepki göstererek, “Katillere bir de madalya taksınlar” dedi. Mezarlığa gelip dua eden Muhtar Abdurrahman Çelebi, şöyle devam etti:

  “44 kişinin acısını daha dinmezken ikinci bir acı daha tattık. Bu da birkaç gün önce Kırklareli Valisi televizyon ekranlarındaki basın açıklamasıdır. Mağdur olan bizleriz, katillere en lüks, hayatlarını yaşayabilecekleri konutlar yapılıyor. Lüks bir hayat veriliyor, Kırklareli Valisi güle güle, sevine sevine basına açıklamada bulunuyor. Nasıl olur da bir ilin valisi katillere bu kadar şefkatli oluyor? Devletin bizim yanımızda olması gerekirken katilleri koruyup yanlarında oluyorlar. Bakınız şu anda Mardin Çocuk Esirgeme Kurumu Musa Cihaner Yurdu'nda kaç yetim çocuğun olduğunu gidip görün. Ama ben şu anda 61 yetim çocuğa bakıyorum. Onların her türlü sorunlarıyla ben ilgileniyorum. 44 insanımız öldü neden niçin halen kimse bilmiyor? Medya bu konu üzerinde tam olarak gitmedi. Ama bir kadın öldürüldü günlerdir konunun üzerine gidildi. Ben bu katillerin bu işi yaptıklarına da inanmıyorum. Bunların arkasında başka kişiler vardır. Ama onlar da bu işe karıştı. Şimdi katiller ellerini, kolları sallaya sallaya gezip tozuyorlardır.”


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı