GeriGündem Bilge Köyü mağduru Asuman ölü doğum yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilge Köyü mağduru Asuman ölü doğum yaptı

MARDİN’in Bilge Köyü’nde 44 kişinin katledilmesinin ardından, saldırganların ailesinden olduğu için eşi kenti terkeden, kendisi ise baba evinde kalan 22 yaşındaki Asuman Çelebi ölü doğum yaptı.

Mazığdağ’ın Bilge Köyü’nde 4 Mayıs 2009 akşamı nişanevine yapılan silahlı saldırıda 44 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıya uğrayan ailenin kızı olan 1 çocuk annesi ve o tarihte 3 aylık hamile olan 22 yaşındaki Asuman Çelebi’nin eşi Şükrü Çelebi'nin bazı kardeşleri ise saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla tutuklandı. Şükrü Çelebi de bu nedenle köyü terketmek zorunda kalırken; Asuman Çelebi ise köyü terk eden eşi ile gitmeyip baba evinde kalmayı tercih etti.

OĞLUNU BABASIYLA GÖNDERDİ

Asuman Çelebi, 1.5 yaşındaki oğlu Kadir Çelebi’yi de ailesiyle güvenlik nedeniyle başka yere giden eşi Şükrü Çelebi ile gönderip, köyde yakınlarıyla yaşamaya başladı. Asuman Çelebi, o dönem gazetecilere yaptığı açıklamada, “Babam benden küçük oğlum Kadir’i babasına teslim edip yanlarına gelmemi istedi. Kadir’e birşey olursa bizden bilirler dedi. Ben de oğlumu babası ile gönderdim” demişti.

Bilge Köyü’nde yaşayan Asuman Çelebi, geçen pazar günü karnındaki bebeğinin hiç bir hareket etmediğini farkedince, yakınların tarafından Mardin Kadın Doğum Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan muayenede kız olan bebeğin anne rahminde ölü olduğu tespit edilerek sezaryenle anne karnından alındı. Yapılan ilk incelemede anne karnında ölen bebeğin bir darbe ve zehirlenme izine rastlanmadı. Asuman Çelebi, 4 saat hastanede kontrol altında tutulduktan sonra taburcu edildi. Ölü bebek de aile fertleri tarafından teslim alınarak Bilge Köyü Mazarlığı’nda toprağa verildi.

Asuman Çelebi'nin karnında bebeğinin ölümü şüpheli bulunması üzerine Sağlık Bakanlığı ve polis olayla ilgili soruşturma başlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle