Gündem Haberleri

  Bilecik için bir isim önerisi de belediye başkanından...

  Hürriyet Haber
  18.12.2017 - 18:45 | Son Güncelleme:

  Bilecik Belediye Başkanı Yağcı: "Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrulgazi Bilecik veya Gazi Ertuğrul Bilecik olmalı ama Ertuğrul'la birlikte Bilecik'e ve Bilecikli hemşehrilerimize gazilik unvanının verilmesini de buradan talep ediyorum. Bütün olarak bunları bir arada düşünmek lazım"

  Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Vali Tahir Büyükakın'ın "Kent isminin Ertuğrul ya da Ertuğrulgazi olarak değiştirilmesi" önerisine ilişkin, "Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrulgazi Bilecik veya Gazi Ertuğrul Bilecik olmalı ama Ertuğrul'la birlikte Bilecik'e ve Bilecikli hemşehrilerimize gazilik unvanının verilmesini de buradan talep ediyorum. Bütün olarak bunları bir arada düşünmek lazım." dedi.

  Yağcı, belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, Vali Büyükakın'ın Bilecik'in isminin değiştirilmesi önerisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu
  Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Uluslararası Marka Değerleriyle Bilecik” konulu sempozyumda, değerli fikirlerin ortaya çıktığını aktaran Yağcı, Vali Büyükakın'ın Bilecik'in yıllardan beri gündeminde olan bir konuya parmak basmasının yeni bir gündem oluşturduğunu kaydetti.
  Yağcı, Bilecik'in isminin değiştirilmesine ilişkin kararın oluşturulacak bir platformda değerlendirilebileceğini ifade ederek, "Referandum gerekiyorsa referanduma ilişkin bir çalışma... Sayın Valimiz de bu konular tartışılsın, konuşulsun anlamında bir beyan verdiler. Bu da ne güzel gündem oluşturdu. Tartışıyoruz, görüşüyoruz." diye konuştu.

  Bilecik isminden vazgeçilemeyeceğini, Ertuğrul ve Ertuğrul Gazi'nin de aynı şekilde değerli olduğunu dile getiren Yağcı, "Bunların her birini kullanmaktan ve bunlarla anılmaktan tüm Bilecikliler olduğu gibi bizler de büyük gurur duyuyoruz. Bunlardan Bilecik isminden gocunduğumuzdan dolayı değil ama böyle bir genişlik imkanı varsa da bunu değerlendirmek isteriz." dedi.

  Yağcı, şahsi fikrinin Bilecik'i bir kenara bırakmadan Ertuğrul isminin konulması yönünde olduğunu belirterek, "Ama Bilecik'le birlikte Ertuğrul Bilecik olabilir. Ertuğrul ismine de karşı değilim. Bence 'bütün şehir' uygulaması tam bu süreç anlamında iki tarafı da mutlu edebilecek güzel bir aşama. Bu aşamada mutlaka Ertuğrul isminin de şehir adına düşünülmesi gerektiği kanaatindeyim. 'Bütün şehir' kapsamına şehrimiz girerse, bir isim ihtiyacı var... O da Ertuğrul olması kadar doğal bir şey olmaz. Şehrimizin gazilik unvanı da düşünüldüğünde... Bilecik, Ertuğrul olacaksa Ertuğrulgazi Bilecik veya Gazi Ertuğrul Bilecik olmalı ama Ertuğrul'la birlikte Bilecik'e ve Bilecikli hemşehrilerimize gazilik unvanının verilmesini de buradan talep ediyorum. Bütün olarak bunları bir arada düşünmek lazım." değerlendirmesinde bulundu.

  Vatandaş görüşleri

  Bir restoranda çalışan Nihal Kılıç, kentin isminin değişmesini istemediğini, Bilecik'i bu ismiyle sevdiğini söyledi.

  Çiçekçide çalışanı Alper Yürümez de Bilecik ismine çok alışık olduklarını dile getirerek, "Bu nedenle adının kalmasını istiyorum." dedi.

  Öğrenci Yiğit Yürümez, "Diriliş Ertuğrul" dizisini çok sevdiğini ancak kentin isminin Bilecik olarak kalmasını istediğini dile getirdi.

  Ulaştırma sektöründe çalışan Enes Uysal ise isim değişikliğine olumlu baktığını anlatarak, "Dedelerim Osmanlı, ben de onların torunuyum. Benim için Ertuğrulgazi olsa fark eden bir şey olmaz." diye konuştu.

  Sanayide çalışan Mert Eker ise doğma büyüme Bilecikli olduğunu dile getirerek, "Benim için Ertuğrulgazi olmasında sıkıntı yok. Olumlu bakıyorum." ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı