Gündem Haberleri

  Bikinili genç kıza tesettür ve haşemalı saldırı Meclis’te

  Hürriyet Haber
  19.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Gazetesi muhabiri Gülden Aydın ve ailesinin, İzmir Karaburun’da, haşemalı erkek ve tesettür mayolu kadınların saldırısına uğraması, soru önergesiyle TBMM gündemine getirildi.

  CHP İzmir Milletvekilleri Ali Rıza Bodur, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun; Ahmet Ersin ise Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

  Bodur, önergesinde, "Başbakan’ın ’gavur İzmir’ diye nitelelediği İzmir’de böylesine saldırıların; bir hedefin gerçekleştirilmesine dönük bir stratejinin başlangıcı olup olmadığına dair elinizde herhangi bir istihbarati belge ya da bilgi bulunmakta mıdır?" sorusuna yanıt istedi.

  Ersin ise önergesinde, "İzmir’in dünyaca tanınan tatil beldelerini harem selamlık uygulamalı, yeşil sermayenin turizm bölgesi haline mi getireceksiniz? İzmir’in tatil beldeleri, haşemalı-tesettürlü kişilerin ve grupların kurtarılmış bölgesi mi olacak" diye sordu.

  KARABURUN’DA PROTESTO

  CHP İzmir milletvekilleri Türkan Miçooğulları ve Erdal Karademir, ilçe meydanındaki Atatürk Anıtı önünde açıklama yaptı. Karaburun Belediye Başkanı Hamza Serdar Yasa, baro yönetim kurulu üyeleri ve Karaburunluların da yer aldığı açıklamada, Türkan Miçooğulları şöyle dedi: "Bu yaşanan iç çatışma tehlikesidir. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik ve çağdaş bir yapıya sahiptir. Bu olaya karışanlar bu cesareti nereden buluyor? İnsanları ayırmakla, birbirine kırdırtmakla bir yere varılmaz. Mustafa Kemal’in kurduğu TBMM içinde hükümet olan bir partiye bu tür tutum ve davranışlar yakışmıyor. Başbakan’ın aklını başına toplaması lazım. Örtünen çok dindar, örtünmeyen ise az dindar gibi söylemleri bırakması gerekiyor. Halkın sesi CHP olacak."

  CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Güldal Okuducu da "Bu çirkin saldırı, iktidarın Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl bir karanlığın içine sürüklemek istediğinin kanıtıdır. Ceren Aydın’a yapılan saldırıdan, ’şeriat’ sevdalılarına cesaret veren AKP iktidarı sorumludur. Bu saldırı, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine yöneltilmiştir" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı