GeriGündem Biden'dan Gezi mesajı: Her sonuca kayıtsız değiliz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biden'dan Gezi mesajı: Her sonuca kayıtsız değiliz

Biden'dan Gezi mesajı: Her sonuca kayıtsız değiliz
refid:23437974 ilişkili resim dosyası

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "ABD, prensiplerin yanında durur: Şiddetten uzak durma, toplanma özgürlüğüne saygı ve özgür, bağımsız basın. ABD, çıkacak her sonuca kayıtsız kalacakmış taklidi yapmaz" diyerek dün akşam ABD yönetiminin Gezi olaylarıyla ilgili en üst düzey ve net olan mesajını iletti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da "Kaygıları anlamak için daha fazla çaba harcamamız gerektiğini biliyoruz. Başbakanım da Türkiye’nin doğru yolda olduğunu gösterecek" diyerek Biden'ın mesajını aldığını belli etti.

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Amerikan-Türk Konseyi'nin yıllık konferansının gala yemeğine de Türkiye'deki Gezi Olayları damgasını vurdu. Yemekte 300 kişilik Türk ve Amerikalı işadamlarına bir konuşma yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Amerikan yönetiminin Gezi olaylarına nasıl baktığını en net şekilde açıkladı. Türkiye'nin ekonomik ilerleme ve demokrasi arasında bir seçim yapmak zorunda olmadığına değinen Biden, ABD'nin bağlı olduğu insan hakları prensiplerinin burada da takipçisi olacaklarını vurgularken, "ABD, çıkacak her sonuca kayıtsız kalacakmış taklidi yapmaz" dedi. Gecede Biden'dan sonra bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Gezi olaylarından bahsederken "terörist" sözcüğünü kullanarak bir gafa imza atsa da, "Kaygıları anlamak için daha fazla çaba harcamamız gerektiğini biliyoruz. Başbakanım da Türkiye’nin doğru yolda olduğunu gösterecek" diyerek mesajın alındığı sinyalini verdi. Biden konuşmasında şunları söyledi:

DÜNYA KAYGILI

Biz burada toplanıyorken, hepinizin bildiği gibi Türkiye'de sokaklarda benim ülkem dahil dünyanın her yanında kaygılara neden olan şiddetli protestolar var. Zaten açık olanı ifade etmek gerekirse, problemlerini sadece Türkler çözebilecek. Ama ABD, bu şartlar altında belli net prensiplerin yanında durur: Hem hükümet hem göstericiler için şiddetten uzak durma, toplanma özgürlüğüne saygı ve özgür, bağımsız basın.

KAYITSIZ KALMAYIZ

Türkiye'nin geleceği Türkiye halkına aittir. Başka kimseye değil. Ama ABD, çıkacak her sonuca kayıtsız kalacakmış taklidi de yapmaz. Çünkü biz açık toplumlu ülkeler, politik sistemler, ekonomiler, demokratik kurumlar ve evrensel insan haklarına bağlılığa sağlam biçimde inanırız. Başaracak olan ve  21'in yüzyılın en güçlü ülkeleri de bunlardır.

GÖSTERME FIRSATI

Bugünün Türkiye'sinin ekonomik ilerleme ve demokrasi arasında bir seçim yapmak zorunda olunmadığını gösterme şansı var. Seçimlerin galibini iktidara getiren ama muhalefette olanları da koruyan bir sistem. Bana göre sayın Başbakan’ın son 10 yıl içinde ekonomide çok işler başarmasının bir sebebi, politik açıklık yönünde atılan adımların faydalarını fark etti. Ekonomisi üçe katlandı. Dünyanın en büyük 26’ncı ekonomisiyken bugün 17’inci sıraya zıpladı. Türkiye 2023’e kadar da en büyük 10 ekonomi arasına girme hedefinde olduğunu açıkladı. Ve eminim, doğru tercihlerle de Türkiye bu hedefi başaracak.

ÇOK ÇALIŞIYORUZ

Konferansın kapanış galasında Biden'dan sonra söz alan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, yaptığı konuşmada Biden'ın mesajının alındığının sinyallerini verdi. Babacan, Gezi Parkı gösterilerindeki teröristleri ayırmak gerektiğini söylerken salondaki yabancı gazetecilerde de şaşkınlığa sebebiyet verirken, konuşmasının genelinde ise yumuşak bir tondaydı. Babacan, Başbakan'ın da Türkiye’nin doğru yolda olduğunu göstereceğini taahhüt edip şunları söyledi:

DERSLER ÇIKARIYORUZ

"Deneyimlerimizden dersler çıkarıyoruz. Aynı zamanda hatalarımızdan da dersler çıkarıyoruz. Ancak öbür taraftan Türkiye'de devam eden olayları değerlendirirken çok dikkatli olmalıyız. Şiddet içermeyen gösteri yapma, evrensel bir insan hakkıdır. Hiç şüphe yok. Öte yandan eğer şiddet varsa gerekli önlemleri almak da devletlerin görevidir. Böylece masum vatandaşlar zarar görmezler. Kaygıları, iyi niyetli masum sivillerin kendilerini neden ifade etmeye çalıştıklarının arkasında yatan motivasyonu anlamak için daha fazla çaba harcamamız gerektiğini biliyoruz. Ancak terörist gruplar ya da yasadışı örgütler ile şiddet içermeyen yollarla sadece protestoda bulunan vatandaşlar arasında kesin bir ayrım yapmaya ihtiyaç var. Bu zor bir denge. Ama çok çalışıyoruz. Başbakanım da Türkiye’nin doğru yolda olduğunu gösterecek. Türkiye geri dönüşü olmayan bir sürece ilerliyor. Nihai amaç, birinci sınıf demokrasi. Ve ülkemizde insan hakları ve özgürlüklerin dünya stadartlarında uygulanması".

BAŞ BELASI FACEBOOK

Babacan'ın konuşmasının en dikkat çekici bölümlerinden biri de, Türkiye'in ilerlemesini anlatırken Başbakan Erdoğan'ın "toplumların baş belası" dediği sosyal medyanın Türkiye'de sağladığı ilerlemeyi vurgulaması oldu. Babacan, şöyle dedi: "Türkiye'de 400'den fazla televizyon kanalı var. 1100 radyo kanalı var. Türkiye dünyada Facebook'u en yoğun kullanan 6'ıncı ülke. Çok dinamik bir genç nüfus var.”

Türkiye'den konferansa katılması planlanan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım Bakanı Mehdi Eker olaylar sonrası gezilerini iptal ederken, Babacan ise Biden'ın konuştuğu geceye katılmak için bir günlüğüne Washington'a geldi. Dün tüm günü otel odasında özel toplantılarla geçiren Başbakan Yardımcısı, akşam da Türkiye'ye döndü.

 

 

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle