GeriGündem Biberli protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biberli protesto

CHP’li Canan Arıtman, kendisi için ‘Bikini giyme yaşınız çoktan geçmiş’ diyen TBMM Başkanı Arınç’a ‘Kadın Hakları’ panelinde ‘acı biber’ hediye etti. Arınç’ı şaşkına çeviren Arıtman, ‘Eşine söylenmesini istemeyeceği sözleri, başka kadınlara karşı kullanmaması gerektiğini belirten bir kartı da iliştirdim’ dedi.

TBMM’de düzenlenen ‘Kadın Haklarının Gelişimi’ konulu panel, ilginç bir protestoya sahne oldu. CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, kendisine basın yoluyla ‘Bikini giyme yaşınız çoktan geçmiş’ diyen TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı protesto etmek için dün ‘acı biber’ hediye etti.

Arınç, panelin açılış konuşmasını yaptıktan sonra yerine oturdu. Panelde konuşmacı olan Arıtman, ön sıralardaki yerinden kalkarak, Arınç’ın yanına gitti ve bir paket uzattı. Arıtman, ‘Bundan sonra kadınları incitmezsiniz umarım. 8 Mart özel bir gün. Özel gün nedeniyle size bir hediyem var’ dedi. Paketin içinden biber çıktığını gören Arınç, kısa bir şaşkınlık geçirdikten sonra teşekkür etmekle yetindi. Arınç, bir süre sonra da toplantıyı terk etti.

UYARI KARTI

Arıtman,
daha sonra kendisine yöneltilen sorular üzerine, basın aracılığıyla kendisine şiddet dolu sözler söyleyen Arınç’a tepki göstermek için bu yolu tercih ettiğini belirtti. Arıtman ‘Pakete kendi eşine söylenmesini istemeyeceği sözleri, başka kadınlara karşı kullanmaması gerektiğini belirten bir kartı da iliştirdim. Gayet nazik karşıladı. Bundan sonra da kendisiyle barış içinde olmak istiyorum. Böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmasını da önemsiyorum’ dedi.

Geçen yıl, Arıtman, Meclis’e gelen kara çarşaflılara itiraz ederek, ‘TBMM’nin kuralları var, isteyen bikini ile buraya gelebiliyor mu?’ diye tepki göstermişti. Arıtman’a bir röportajda yanıt veren Arınç ‘Bikiniyle Meclis’e gelmenizin mahzuru yok ama bikini giyme yaşınız çoktan geçmiş’ demişti. Arıtman da kendisine ‘Bu sözler, büyük terbiyesizlik’ diyerek tepki göstermişti.

Özgür kadını kapının önüne koyarlar

CANAN Arıtman, panelde yaptığı konuşmada da, AKP’li kadın milletvekillerini eleştirdi. Arıtman, Başbakan’ın zina konusundaki savunmasına bazı kadın milletvekillerinin katılmasının içini acıttığını belirterek, şunları söyledi: ‘Mensubu olduğunuz partide veya Meclis’te sesinizi yükseltirseniz sözel aşağılanmaya veya daha ağır hakaretlere maruz kalıyorsunuz. Genel başkanınız zinanın suç olmasını savunurken, siz de savunursanız tekrar seçilme şansınız var. Ama özgür kız olursanız kapının önüne koyarlar.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle