Gündem Haberleri

  Beyrut-Astana kırmızı hattı

  Uğur ERGAN- Zeynep ŞAFAK/ANKARA
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyrut’ta kaçırılan işadamı Aydın Tufan Tekin, 28 gün rehin kaldıktan sonra dün sabaha karşı ailesine kavuştu.

  Rehin tutulduğu Mikdad ailesince Lübnan Ordusu’na teslim edilen Tekin, kurtarılana kadar Lübnan- Kazakistan- Azerbaycan- Türkiye hattında diplomasi trafiği bir an bile hız kesmedi. Önceki gece 22.00 sıralarında Lübnan Başbakanı Necib Mikati’nin, o sırada Kazakistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, “1 saat içinde Türk rehineyi alıp size teslim edeceğiz” demesiyle başlayan kurtarma operasyonunun perde arkasında şu gelişmeler meydana geldi:
  - Erdoğan’ı aradı Mikati’nin verdiği ‘Bu gece teslim edeceğiz’ haberi üzerine, Davutoğlu hemen Azerbaycan’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayıp bilgi verdi. Bu arada Astana’da bulunan Davutoğlu ile Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız arasında sürekli açık kalan telefon hattı kuruldu. Özyıldız, Davutoğlu’na Tekin’i Lübnan İstihbaratı’nın teslim edeceğini belirtti.
  - Babaya da haber Arap televizyonlarında Tekin’in serbest bırakıldığı haberlerinin yayınlanmaya başlamasıyla, Davutoğlu Tekin’in babasını arayarak, ‘Bazı olumlu gelişmeler var. Ancak daha henüz kesin bir durum yok. Sizi önceden arayarak haberdar etmek istedim. Oğlunuzu sağ salim teslim aldığımızda sizinle bir kez
  daha görüşeceğim. Oğlunuzla da görüşeceksiniz. Her şey yolunda gidiyor’ dedi.
  - Uçaklar araştırıldı Davutoğlu kurmaylarından Tekin’in bir an önce Türkiye’ye gönderilmesi için uçak opsiyonlarının araştırılmasını istedi. Tekin’in derhal Türkiye’ye dönebilmesi için 3 alternatif belirlendi. İlk olarak sabaha karşı 04.30’da THY’nin Beyrut uçağı üzerinde duruldu. Türkiye’den veya Lübnan’dan özel uçak ayarlanarak Tekin’in getirilmesi ise diğer 2 alternatifti.
  - Mikati: Genderiyorum Uçak alternatifleri değerlendirilirken, Mikati’den beklenen haber geldi. Davutoğlu’nu bir kez daha arayan Mikati, ‘Türk rehine alındı. Büyükelçiniz rehineyi almak için istihbarat birimlerimizin olduğu yere çıkabilir. Türk rehineyi özel uçağımla Türkiye’ye göndereceğim. Bize rota bildirin’ dedi. Davutoğlu, Özyıldız’a ‘Aydın Bey teslim alınır alınmaz beni hemen bilgilendirin’ talimatı verdi. Davutoğlu, bu arada Tekin’in babası ile bir kez daha görüşerek, ‘Oğlunuzu teslim alıyoruz. Nereye gelmesini istersiniz. Şu anda neredesiniz’ diye sordu. Tekin’in babası Marmaris’te olduklarını söyledi.
  - Dalaman’a gidin Büyükelçi Özyıldız rehineyi teslim aldıktan sonra Davutoğlu ile görüştü. Davutoğlu, Özyıldız’a, ‘Lübnan Başbakanı’nın uçağının rotası Dalaman olsun. Siz de yolculuk sırasında Tekin’in yanında olun’ talimatı verdi. Davutoğlu, telefonda Tekin’le de görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Davutoğlu daha sonra Başbakan Erdoğan’ı arayarak, Tekin’in teslim alındığını bildirdi. Erdoğan da Tekin’i arayıp, ‘Geçmiş olsun’ dedi. Sabaha karşı da Tekin ve Türk büyükelçinin olduğu uçak Dalaman’a ulaştı. Büyükelçi, Tekin’i ailesine teslim etikten sonra istişarelerde bulunmak için Ankara’ya geldi.”
  - Artık sıkışmışlardı Dışişleri yetkilileri, Tekin’in kurtarılmasında kapsamlı askeri bir operasyon veya para karşılığı serbest kalmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Temiz bir operasyonla vatandaşımız kurtarıldı. Lübnan Ordusu Mikdat ailesinin evlerine çok sayıda operasyon düzenledi. Artık sıkışmışlardı. Ayrıca diplomatik temaslar da hiç kesilmeden sürüyordu. Bu nedenle de Tekin’i orduya teslim ettiler. Şimdi hedefimiz Türk TIR şoförünü kurtarmak” dediler.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı