GeriGündem Beyoğlu'nda asistan hekimlerden protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyoğlu'nda asistan hekimlerden protesto

Beyoğlu'nda bir grup asistan hekim, çalışma koşullarını protesto etti.

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan asistan hekimler ile İstanbul Tabip Odası üyeleri, Taksim Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada bir açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Güven, doktorların eğitiminin niteliksiz olduğu takdirde, bu doktorların verdikleri hizmetinde de niteliksiz olacağını söyleyerek, 10 yıl sonra belki daha fazla sayıda doktora sahip olunacağını, fakat bu şartlarda durumun vahim bir hale geleceğini ifade etti.

Arkadaşları adına konuşan Asistan Hekim Ayşen Gürbüz de bugün buraya, kendilerini 130 saate yakın çalışmaya mahkum eden sağlık sistemini protesto etmek için geldiklerini savunarak, artık bu çalışma koşullarına tahammül edemediklerini öne sürdü.

Gürbüz, Sağlık Bakanlığı'nın tüm “Dönüşüm Programlarına” rağmen, hekimliğin yüzyıllardır olduğu gibi bugün ve yarın da performans ve para odaklı bir hizmet sunumu haline getirilemeyeceğini dile getirdi.

Koşulların düzeltilmediği takdirde, hastaların başlarına gelecek her türlü şeyden Sağlık Bakanlığının sorumlu olacağını savunan Gürbüz, hastanelerdeki hekime yönelik şiddete önlem alınması ve hastaların hekime karşı kışkırtılmaması gerektiğini söyledi.
Grup basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi üzerinde bir süre yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle