Gündem Haberleri

  Beyoğlu renkleniyor

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belediyenin çağrısına uyan semt sakinleri binalarının dış cephelerini boyatmaya başladı.

  Beyoğlu Belediyesi 16 Mayıs'ta ilçe genelindeki muhtarlıklar aracılığıyla yaptığı tebligatla, bölgedeki binaların ön cephelerinin temizlenmesi çağrısında bulunmuştu. Belediye ayrıca astığı pankartlarla ilçe sakinlerini evlerinin cephelerini temizlemeye ve güzelleştirmeye davet etti. Pankartlarda ‘‘Daha güzel Beyoğlu için elele. Binalarınızın cephelerini temizleyin’’ yazıyordu.

  Yaz boyu süren duyurular ilk meyvelerini vermeye başladı. Yirmi binanın ön cephesinin boyanma işlemi tamamlandı. Cihangir'in hemen her sokağında en az bir binanın önünde iskele kurulmuş durumda.

  Pankartlı teşekkür

  Beyoğlu Belediyesi'nin vatandaşlarla pankartlar aracılığıyla kurduğu diyalog, binaların boyanıp temizlenmesinden sonra da sürüyor. Binalara teşekkür pankartı yerleştiriliyor.Başkan Topbaş, bina temizleme kampanyasının aslında Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın fikri olduğunu söylüyor. Yerel seçim sonrası çalışmaya başladıklarını belirtiyor. Topbaş, mevsim gereği son iki ay içinde hızlanan çalışmalardan çok memnun: ‘‘Halkımız duyarlı ancak çalışmalar yavaş ilerliyor. Hızlanması için yaptırım uygulamak, bununiçin bütçe gerekiyor. Boyatıp sahibinden yüzde 20 fazlasıyla alabilmemiz için gereken kaynağa sahip değiliz’’ diyor.

  Buna karşın belediye bu işin üzerine düşünce vatandaş hareketlenmeye başlamış. Bir sokakta bir ev boyandı mı, diğer bina sahipleri de evlerini boyamak istiyor.

  Pastel renkler seçiliyor

  Özellikle Cihangir Mahallesi’nde bina boyatma işlemi hızla yayılıyor. Ayazağa’da kampanyaya katılmaya başlamış. Cihangir'deki Balo Sokak gibi bazı sokaklar küçük şantiyelere dönüşmüş durumda. Şemtin hakim rengi krem ve griyken, yavaş yavaş kiremit, sarı ve pastel yeşile dönüyor. Bina sahipleri tarafından seçilen aykırı renklerin tartışmalara neden olduğu da söyleniyor. Bazı vatandaşlar, çimen yeşiline boyanan bir binanın renginin değiştirilmesi için belediyeye dilekçe vermiş.

  Belediye bölgenin renk, mimari ve tarihi dokusuna zarar verilmemesi amacıyla restorasyon çalışmalarını izliyor, gerektiğinde yaptırım kullanabiliyor. Projeyi İstiklal Caddesinde de uygulamak için ön çalışmalar yapan bilim adamlarına projeler hazırlatan ilçe belediyesi şu anda kaynak arayışında.

  Semt aralarında yaptırım yetkisini kullanmaktan kaçınan ilçe belediyesi İstiklal Caddesi'nin özel durumundan dolayı bu proje sırasında yaptırım uygulayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı