GeriGündem Beyin uzayda nasıl çalışır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyin uzayda nasıl çalışır

Bir günlük gecikmeden sonra uzay mekiği Columbia, önceki gün uzaya fırlatıldı. Uzaya bir laboratuvar götüren Columbia'nın mürettebatı, insan beyninin ve sinir sisteminin uzayda nasıl çalıştığını anlamak için bir dizi test yapacak.

Aralarında bilim adamlarının ve bir de veterinerin bulunduğu 7 kişilik Columbia mürettebatı, uzaya laboratuvarın yanı sıra, salyangoz, böcek, sıçan, fare ve akvaryum balıkları gibi, değişik türlerden oluşan 2052 adet hayvanla uzaya çıktı.

Mekikte yapılmaya başlanan ilk deney, ‘‘yerçekimsiz ortamda, göz ve el koordinasyonu’’ oldu. Mekik komutanı Richard Searfoss, ‘‘Yerçekimsiz ortamda insan beyninin ve sinir sisteminin nasıl çalıştığını araştırırken, bu organların sırlarını aydınlatmayı da umuyoruz. Yapacağımız deneyler, beyin ve sinir sistemiyle ilgili hastalıkların tedavisine yenilik getirecek, sorunları çözecek. Yani, bizim laboratuvarda herkes için bir şeyler var’’ diye konuştu.

Mekik mürettebatı, uykusuzluk, baş dönmesi, denge bozukluğu, tansiyon ve bağışıklığın zayıflaması gibi sağlık sorunlarına çözüm bulunması beklenen tam 26 deney gerçekleştirecek. Bu deneylerin 15'ine mürettebat bizzat katılırken, 11'inde de çeşitli hayvanlar kullanılacak.

FARELER ÖLDÜRÜLECEK

Hayvanların kullanılacağı deneyler sırasında, iç organlarının ve özellikle beyinlerinin uzay boşluğunda ne gibi değişikliklere uğradığının belirlenebilmesi için, farelerin tümü, sıçanların da bir bölümü öldürülerek organları incelenecek.

Kanadalı astronot Dave Williams, uçuştan önce yaptığı açıklamada, ‘‘Uzayda yapacağımız tıbbi deneylerden alacağımız dersler ve öğreneceklerimiz insanlık için çok çok önemli’’ dedi.

Deneylerin, insan sağlığının yanı sıra, NASA'nın ileride Mars'a insan gönderilmesi ve Ay'da koloni kurulmasına ilişkin projelerini gerçekleştirmesine yardımcı olacağı belirtiliyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle