Gündem Haberleri

  Beyin ölümü gerçekleşti

  Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ DHA
  02.07.2007 - 19:02 | Son Güncelleme:

  Denizli'de, annesi ve üvey babası tarafından dövüldüğü iddia edilen ve 40 gün önce koma halinde hastaneye kaldırılan 2.5 yaşındaki Ahmet Can Tokur'un beyin ölümü gerçekleşti.

  Ahmet Can'ın babası Aydın Çakır, büyük oğluyla birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na giderek, “Oğlumu annesi ile üvey babası döverek öldürdü” iddiasında bulunarak suç duyurusu dilekçesi verdi.

  23 Mayıs'ta kolunda, bacağında ve kafatasında çatlak ve kırıklarla Denizli Devlet Hastanesi'ne getirilen minik Ahmet Can, tedavi altına alındı. Yaşam destek ünitesine bağlı tutulan Ahmet Can, komadan çıkamadı. Anneanne 53 yaşındaki Meliha Tokur, talihsiz çocuğun, annesi S.T. ve üvey babası Ş.B. tarafından öldüresiye dövüldüğünü iddia etti. Ahmet Can'ın ‘hırsızlık’ suçundan cezaevinde olan öz babası Aydın Çakır da bu arada tahliye oldu ve hemen Denizli Devlet Hastanesi'ne koştu. Cezaevinden çıktıktan bir gün sonra oğlunun beyin ölümünün gerçekleştiği haberini alan baba Aydın Çakır yıkıldı.

  Aydın Çakır, büyük oğluyla birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na giderek, “Oğlumu annesi ile üvey babası döverek öldürdü” iddiasında bulunarak suç duyurusu dilekçesi verdi. Eski eşi S.T.'nin babasından kalan maaşını alabilmesi için anlaşmalı boşandıklarını, ancak birlikte yaşamaya devam ettiklerini belirten Çakır, bu nedenle Ahmet Can'ın annesinin soyadını, diğer oğlu Fırat Can'ın ise kendi soyadını taşıdığını söyledi. Cezaevine girdikten sonra eski eşinin, Şahin Bozdağ ile yaşamaya başladığını kaydeden Çakır, “Kayınvalidem Meliha Tokur ve oğlum Fırat Can'ın anlattığına göre, Ahmet Can şiddete maruz kalmış” dedi. Çakır, doktorların yaşam destek ünitesinin fişini çekmeleri halinde oğlunun organlarını bağışlamayı düşündüğünü söyledi.

  Ahmet Can Tokur'un beyin ölümünün gerçekleştiğini, sadece kalbinin çalıştığını söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Beyin Cerrahı Dr. Mustafa Durmuş, küçük çocuğun 40 gündür komada olduğunu da kaydetti.

  Denizli'nin Çameli İlçesi'ndeki olayda S.T., eşi Aydın Çakır 9 ay önce cezaevine girince boşanma davası açtı ve eşinden ayrıldı. Çameli'de annesi ve iki çocuğu ile kalan S.T. bu arada Denizli'de esnaf olan Ş.B. ile birlikte yaşamaya başladı. 4 ay önce de Ş.B.'nin yanına taşındı. 8 yaşındaki Fırat Can ile 2.5 yaşındaki Ahmet Can Tokur'u da yanında götüren S.T. çocuklarını Çameli'de oturan annesi Meliha Tokur'un yanına ayda bir gönderdi. 23 Mayıs 2007 günü Meliha Tokur'a Ahmet Can Tokur'un koma halinde Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı haberi ulaştı. Gözü yaşlı anneanne bunun üzerine olayın peşine düştü. Hastaneye gitti, ancak kızı ve nikahsız eşi tarafından tehditle torununu görmesine izin verilmedi. Çaresiz kadın Çameli'ye döndü. Bu arada Çameli Cumhuriyet Savcılığı ve damadına haber vermek için de Denizli D Tipi Cezaevi Savcılığı'na şikayet dilekçesi verdi ve torununu annesi ile üvey babasının dövdüğünü ileri sürerek şikayetçi oldu. Ailenin şikayetlerine ve suç duyurularına rağmen Ahmet Can Tokur olayı polis kayıtlarına ‘düşme’ olarak geçti, kesin doktor raporunda da darp ve cebir izine rastlanmadığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı