Gündem Haberleri

  Beyin kanserinde akrep tartışması

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail'de yaşayan bir akrep çeşidinde bulunan zehrin beyin kanseri tedavisinde kullanılabileceği iddiası, tıp dünyasında tartışma başlattı.

  12 santim boyundaki dev akrep

  Alman Profesör Harald Sontheimer, tıp dünyasında olay yaratan müthiş buluşunu, ABD'nin Anaheim Kenti'nde düzenlenen dünyanın en büyük bilim kongresinde açıkladı. 9 yıldır ABD'de yaşayan ve ülkenin önde gelen üniversitesi Alabama'da ders veren 38 yaşındaki nörobiyolog, Glioma denilen beyin kanserinin, 12 santim boyundaki dev İsrail akrebinin zehriyle yok edilebildiğini söyledi.

  Laboratuvarda yüksek başarı

  Bugüne kadar yapılan laboratuvar deneylerinde yüzde 98 başarı elde ettiklerini söyleyen Sontheimer, insan üzerindeki ilk klinik deneylerin çok değil, bu yıl içinde başlatılacağını açıkladı. İsrail'in dev akrebindeki zehirde bir peptitmolekül saptayan profesör, insanlar için tehlikesiz olan bu maddeye, radyoaktif ışın veriyor. Daha sonra da hastaya enjekte edilen bu peptit, beyindeki tümörlü hücreleri arıyor ve sağlıklı dokulara zarar vermeden onları imha ediyor.

  Boş umutlar vaat ediyor

  Ancak profesör Sontheimer ve ekibinin bu müthişi buluşuyla bilim dünyasında büyük bir kargaşa çıktı. Bir grup bilim adamı, bu buluşu çağın en önemli olayı olarak görürken, bazıları da böyle bir açıklamayla milyonlarca hastaya boş yere umut verildiğini savundu. Glioma, tehlikeli beyin tümörleri olup, beyin kanserlerinin yüzde 40'ını oluşturuyor. Sadece ABD'de her yıl 24 bin kişi bu kanser türünden yaşamını yitiriyor.

  Sıra insanlarda

  Almanya'nın Ulm Kenti'nde okuyan ve 9 yıldır ABD'de yaşayan 38 yaşındaki Profesör Harald Sontheimer evli, iki çocuk babası. Ekibiyle birlikte müthiş bir buluşa imza atan Sontheimer, deneylerini insanlar üzerinde yapmaya hazırlanıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı