GeriGündem Beyin göçüyle savaşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyin göçüyle savaşıyor

Isıtma ve sıhhi tesisat alanında faaliyet gösteren Dizayn Grup, 'Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz' kampanyası ile fikir ve buluş sahiplerine projelerini gerçeğe dönüştürme fırsatı veriyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen kampanyaya başvurular 20 Şubat-30 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Firma faaliyet alanına giren 'enerji, ısı, akışkan ve plastik şekil verme prosesleri' alanlarında geliştirilen projelerden endüstriye uygulanabilecek olanları destekliyor.

Beyin göçü sadece eğitimli ve projesi olan insanların gelişmiş ülkelere gitmesi olarak görülmüyor. Fikirleri, projeleri olan ve yurtdışına gidemeyen kişilerin bu projelerini gerçekleştirememesi de beyin göçü olarak kabul ediliyor. Isıtma ve sıhhi tesisat alanında faaliyet gösteren Dizayn Grup işte bu fikirden hareketle 'Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz' kampanyasını başlattı.

2002'de start verilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen kampanyayla Dizayn Grup, buluş ve yeni fikirleri destekleyerek 'beyin göçüne dur' demek istiyor. Firmanın faaliyet alanına giren 'enerji, ısı, akışkan ve plastik şekil verme prosesleri' alanlarında geliştirilen projeleri destekliyor. 'Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz III'e başvurular www.dizayngrup.com sitesi üzerinden 20 Şubat- 30 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Sonuçlar ise 30 Eylül'de açıklanacak.

İlk kampanyaya 71, ikincisine 99 proje katılmış. Bu yıl katılımcı sayısının daha fazla olması bekleniyor. İlk kampanyada 10 ve ikinci kampanyada dört projenin desteklenmesine karar verilmiş. Kampanyaya başvuran ancak desteklenmeyen projeler için ise www.projepazari.com sitesi kurulmuş.

Projeler, Dizayn Grup'ta yer alan teknoloji yönetimi kurulu tarafından değerlendiriliyor. Fikir ve projelerin pratiğe ve endüstriye uygulanabilir olması en önemli değerlendirme kriteri. Kampanyaya başvuruda bulunacak olan proje sahiplerinin Türk Patent Enstitüsü'nden patent almaları sağlanıyor. Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğlu, böylece proje sahiplerine güven verdiklerini ve onların projelerini kendilerine rahatlıkla ulaştırmalarını sağladıklarını dile getiriyor.

4 milyon Euro ayırdı

Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğlu, Türkiye'de yaşayıp da projeleri ve fikirleri bulunan insanların bunları gerçekleştirememesinin de beyin göçü olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor. Projelerinin bu insanları kapsadığını dile getiren Mirmahmutoğlu, ‘‘İlk iki kampanyaya başvuran ve uygun görülen projelerin 10 tanesini uygulamaya koyduk. İkinci kampanyada desteklediğimiz projeler için dört milyon Euroluk bütçe ayırdık. Diğerlerinin de fizibilite çalışmaları yapılıyor. Bu kampanyayla fikri olup da bunu değerlendiremeyen insanlara yardım ettiğimiz gibi şirketimizin teknoloji yönetimine de katkıda bulunuyoruz. Yeni projeler uygulamaya koyuyoruz’’ diyor. Mirmahmutoğlu, beyin göçüne yönelik kampanyalarının diğer şirketler tarafından da örnek alınması gerektiğini kaydediyor. Her şeyi devletten beklemek yerine, her sanayi kuruluşunun kendi faaliyet alanında bu tarz projelere imza atması gerektiğini düşünüyor.

Desteklenen projeler

Isı geçirgenliği katsayısı düşürülmüş yapı elemanı üretim metodu

Çevre dostu kombine enerji üretimi

Tarımda bütünleşik teknolojiler

Jeotermal su taşınımında kabuk önleyici sistem

Yorumları Göster
Yorumları Gizle