Gündem Haberleri

  Beyin göçüne karşı beyin gücü

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Dizayn Grup'un, 2002 yılında başlattığı "Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz!" Kampanyası endüstriye dönüşebilecek, proje, buluş ve yeni fikirleri maddi ve teknik açıdan destekliyor.

  2 milyon Euro bütçe ayrılan kampanyaya ulaşan her proje sahibinin patent başvurusu yapması durumunda konu ile ilgili tüm giderler Dizayn Grup tarafından karşılanıyor ve proje sahibi yasal açıdan da koruma altına alınıyor.

  Hem bireyleri hem de kurumları teknoloji üretmeye teşvik etmek amacı ile başlatılan "Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz!" kampanyası, proje, buluş ve yeni fikirleri desteklemeyi hedefliyor.

  2002 yılında, "Beyin Göçüne Karşı, Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz!1" kampanyası kapsamında Dizayn Grup'a yapılan 71 projenin 9'u tasarım, 4'ü plastik şekil verme, 25'i transferi- enerji üretimi, 2'si akışkanlar, 9'u otomotiv sektörü, 16'sı icat ve diğer projeler ise değişik kategoriler içeriyor.

  Dizayn Grup Araştırma Ve Teknoloji Geliştirme Merkezi ile seçkin üniversitelerde görevli akademisyenlerden oluşan Teknoloji Yönetim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu 71 proje içerisinden 10 projenin desteklenmesine karar verildi.

  Bugün itibariyle 10 projeden 6'sı hayata geçirilmiş, 4'ünün ise fizibilite çalışmaları halen sürdürülmekte.

  "Enerji, ısı transferi, akışkan ve plastik şekil verme prosesleri" konularını içeren kampanya'nın son başvuru tarihi 30 Mayıs 2004.

  PROJE DETAYLARI

  1. Isı geçirgenlik katsayısı düşürülmüş yapı elemanı üretim metodu: Dünyamızda her yıl milyonlarca kilo kalorilik ısı enerjisi, yalıtım kabiliyeti az olan yapı elemanlarından dolayı kaybolup gitmektedir. Desteklenen bu proje ile büyük oranda kaybolan enerjiyi azaltmak, ana yapı elemanının yalıtım kabiliyetini arttırmak ve bina içindeki ısıyı daha uzun süre korumak hedeflenmektedir. 

  2. Çevre dostu kombine enerji üretimi: Araştırma konularının odağını yenilenebilir enerji sistemleri oluşturmaktadır. Küresel ısınma açısından tek çıkış yolu da bu yöntemdir.

  Bu projede, çok fazla enerji kaynaklarına sahip olan ülkenin ve dünya üzerindeki diğer bölgelerin, alternatif enerji kaynaklarından sürekli enerji elde edilmesi sağlanırken, doğaya herhangi bir zarar verilmemesi hedeflenmiştir.

  Kampanya sonucu desteklenme kararı alınan projeler 30 Eylül 2004'te Dizayn Grup'un web sayfası www.dizayngrup.com'da açıklanacaktır.

  Kampanyaya başvuran ancak desteklenmeyen projeler ise www.projepazari.com 'da yayınlanacak.

  Kampanya kapsamında desteklenecek projeler için son başvuru tarihi 30 Mayıs 2004. Başvurular  arge.dizayngrup.com adresine yapılabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı