Gündem Haberleri

  Beyazperdede yeni "Audrey"

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Önce kocaman kahverengi gözleriyle dikkatini çekmiş yönetmen Jeunet'nin. Şimdi, Paris caddelerinde bir çok genç kız onun canlandırdığı Amelie karakteri gibi kısa çoraplar, küt burunlu ayakkabılar ve uçuşan eteklerle, Temel Reis'in Safinaz'ı kılığında dolaşıyor.

  Bu yıl Fransa'da gişe rekorları kıran Amelie filminin yıldızı Audrey Taotou, adını uluslararası alanda yeni yeni duyuruyor belki, ama, ülkesi Fransa'da epeyce ünlü. Henüz 23 yaşında ve iki yıl önce Venus Beauty Institute adlı filmde canlandırdığı Marie rolüyle umut vaadeden kadın oyunu dalında Fransız Oscar'ı sayılan Cesar'a değer görüldü.

  Amelie'deki saç biçimiyle, en çok da iri gözleriyle, bir dönemin ünlü yıldızı Audrey Hepburn'e benzetiliyor genç Tautou. Pek çok eleştirmen, onun gelecekte, tıpkı adını taşıdığı Audrey Hepburn gibi beyazperdenin unutulmaz yıldızları arasına gireceğinden emin.

  Amelie'de, kendisininki dışında herkesin yaşamına küçük mutluluklar katan utangaç bir garsonu canlandıran Audrey Tautou, 9 Ağustos 1978'de Beaumont'da doğdu.

  WOODY ALLEN'LA ÇALIŞMAK İSTİYOR

  Oyunculuğa henüz 17 yaşındayken televizyon dizileri ile başlayan ve daha sonra bir çok sinema filminde de rol alan Tautou, asıl büyük çıkışını Amelie ile yaptı. Önümüzdeki iki yılın programı ise neredeyse tamamen dolu. Tautou, 2002 yılında Stephen Frears'ın yöneteceği bir filmde başrolü oynayacak.

  Bir anda kazandığı bunca üne karşın günün birinde Hollywood'da çalışmayı hedefleyen Fransız yıldızlarından farklı düşünüyor Tautou. Böyle bir planı olmadığını söylüyor. "Jean Pierre Jeunet bana Alien'ı çekerken yaşadığı macerayı anlatmıştı. Ben, Fransa'da film yapmaktan mutluyum" diyor. Ama birlikte çalışmak istediği ABD'li yönetmenler de yok değil. En çok Coen kardeşler, Woody Allen ve Tim Burton ile çalışmak istediğini söylüyor.

  BU GERÇEK BİR PERİ MASALI

  Tautou'nun Amelie'de canlandırdığı karakter, yaşamın küçük ayrıntılarından mutlu olmayı başarıyor. Peki Audrey Tautou'nun küçük mutluluk kaynakları neler: Benzin kokusunu, pencere camından içeri süzülen ışıkları seyretmeyi seviyor. En nefret ettiği şey ise sigara kokusu.

  Audrey Tautou, Amelie'nin senaryosunu okuduğunda gece sabaha kadar uyuyamamış. " Senaryo bana pozitif bir enerji verdi. Bu yüzden insanların filme 'peri masalı' demesine kızmıyorum.  Çünkü Amelie, gerçek bir hikaye değil. Aslında yaşama biraz hayal gücü katmayı ve tıpkı Amelie gibi mutluluk oyunları oynamayı seviyorum."

  Film gösterime girdikten sonra pek çok insandan mektup aldıklarını söylüyor Tautou. " İnsanlar filmi izledikten sonra yaşamlarında bazı şeylerin değiştiğini, mesela komşularına daha olumlu davranmaya başladıklarını söylüyorlar."  

  Peki ya Amelie Audrey'in hayatını nasıl değiştirdi. " Her zaman olduğu gibi Paris caddelerinde yürüyorum" diye anlatıyor Tautou " Değişen şey şu ki artık daha çok insan beni bir yerlerden tanıyor. "

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı