Gündem Haberleri

  Beyaz Saray'da Irak bilmecesi

  Sedat ERGİN
  16.01.2002 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Washington

  Başbakan Bülent Ecevit'in bugünkü Beyaz Saray randevusu, Türk diplomasisinin ABD-Irak gerginliğini yumuşatmak üzere Bağdat nezdinde yaptığı sessiz bir sondajın hemen ertesine rastlıyor.

  Türkiye, Ecevit'in Washington gezisi öncesinde Bağdat'a gönderdiği bu mesajda, ABD'nin muhtemel bir harekátının önüne geçebilmek amacıyla Irak'a kapılarını Birleşmiş Milletler'in kitlesel imha silahlarının denetimine açması yolundaki beklentisini iletti.

  Ancak Bağdat'ın Ankara'ya verdiği yanıtta bilinen katı tutumunu koruması, Türk tarafının Başbakan'ın Washington gezisi için planladığı bu manevraya izin vermedi.

  Irak cephesinde bir esneklik bulamayan Başbakan Ecevit, bugün Başkan George Bush'la görüşmesinde Türkiye'nin muhtemel bir harekáta karşı görüşlerini bir kez daha kayda geçirirken, bir yandan da Amerikan yönetiminin Irak konusundaki kararlılığını ölçmeye çalışacak.

  Ziyaret, Amerikan yönetimi içinde Irak konusundaki tartışmanın bütün canlılığıyla sürdüğü bir zamana rastlıyor. Yönetim içinde pek çok görüş duymak mümkün.

  * * *

  Bir tarafta, doğrudan Saddam Hüseyin'i devirmeye dönük kapsamlı bir müdahale yapılmasını savunan ‘‘Şahinler’’ var. Farklı bir kategoride ise askeri seçeneği savunan, ancak Irak'taki kitlesel imha silahlarını hedef alan sınırlı bir hava operasyonu ile yetinilmesini öneren bir kesim bulunuyor.

  Buna karşılık, Irak'ı hedef alan bir operasyonun ABD'nin Afganistan harekátında sağladığı uluslararası desteğin çözülmesine ve ABD'nin yalnız kalmasına yol açacağını savunan ve ihtiyat öneren gruplar da var. Bu kanadın başını ise ABD Dışişleri Bakanlığı çekiyor.

  Başkan Bush, işte bu çelişik görüşleri dinleyerek, artıları eksileri tartarak vereceği nihai kararı olgunlaştırmaya çalışıyor.

  Washington'daki hava, Başkan Bush cephesinde ibrenin Irak'ı vurmaktan yana şekillendiği yolunda. Hatta yönetim içinde ‘‘Artık Başkan için soru, Irak'ı vurup vurmama değil, ne zaman vuracağıdır’’ diyenlere de rastlanıyor.

  Ancak Baskan Bush'un, vurma kararını olgunlaştırsa bile, hemen uygulamaya koymayacağı, önce Afganistan cephesinde yani El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin ve Taliban lideri Molla Ömer'in ele geçirilmesini bekleyeceği anlaşılıyor.

  Bir başka deyişle Irak kararının netleşmesi için önce Afganistan'daki defterin kapanmasını beklemek gerekiyor.

  Bugünkü görüşmenin önemi, Irak konusundaki nihai sözü söyleyecek olan Başkan Bush'un muhtemel bir harekátta desteği hayati önem taşıyan Türkiye'nin görüşlerini en üst düzeyde dinleyecek olmasında yatıyor.

  Başbakan Ecevit'in kendisine yapacağı telkinler, Başkan Bush'un kararını ne ölçüde etkileyebilir ya da değiştirebilir?

  Bu sorunun yanıtını bugünden ölçebilmek mümkün değil. Ancak, en azından Bush'un kararını verirken önem verdiği bir müttefikinin görüşlerini de terazinin bir kefesine koyacağı söylenebilir.

  Ancak, bu ağırlık terazinin dengesini Türkiye'nin istediği yöne kaydırmaya yeterli olmayabilir.

  Ayrıca, gerilimin iyice uç noktasına tırmandığı bir noktada Saddam Hüseyin'in son anda kapılarını BM denetçilerine açması bütün bu senaryoları altüst edebilir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı