Gündem Haberleri

  Beyaz Saray: Venezuella'da CIA parmağı yok

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 12:03 | Son Güncelleme:

  ABD yönetimi, Venezüella'da muhalefetin solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez'i devirmesine yardım etmek için Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ajanlarını kullandığı yönündeki iddiaları reddetti.

  Beyaz Saray'ın Amerika kıtası özel temsilcisi Otto Reich, Venezüella radyosuna yaptığı açıklamada, ''iddia edilen, solcu Chavez'i devirme planlarına CIA'in karıştığını düşünmek tamamen saçma'' dedi.

  Reich, ''Böyle bir plan yok'' ifadesini kullandı. Venezüella Devlet Başkan Yardımcısı Jose Vicente Rangel, geçen hafta, CIA'yı Chavez yönetimini devirmek için muhalefetle birlikte çalışmakla suçlamıştı.

  CIA'nın, muhalefetle işbirliği yaparak, ülkede karışıklıklar çıkardığını söyleyen Rangel, ''CIA'nın Venezüella'ya karıştığını düşünüyorum. Bu çok büyük bir olay da değil. CIA için normal bir durum. CIA her yerdedir, istikrarsızlık yaratır'' demişti.

  Chavez ve yardımcıları da Washington'u petrol zengini ülkelerini istikrarsızlığa sürüklemeye çalışmakla ve 2002'de kısa süreli darbede rol almakla suçlamıştı. Hugo Chavez koşullar uygun olduğunda CIA'in faaliyetleri hakkında kanıtları ortaya koyacağını söylemişti. 

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı