GeriGündem Beyaz Enerji davasının 'çete' bölümü yarın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Enerji davasının 'çete' bölümü yarın

Enerji Bakanlığı ile TEAŞ'ta 'suç işlemek için çete oluşturdukları' gerekçesiyle 10 sanığın yargılandığı Beyaz Enerji davasına Ankara 1 No'lu DGM'de yarın devam edilecek.

Beyaz Enerji davasının, "çete" suçlamasıyla ilgili kısmına Ankara 1 No'lu DGM'de yarın devam edilecek. 5 Haziran'da yapılan ilk duruşmada, DGM, eski Bakan Birsel Sönmez'in de aralarında bulunduğu 9 tutuklu sanığı tahliye etmişti.


Beyaz Enerji davasının ikinci duruşması Ankara 1 No'lu DGM'de yarın yapılacak. Yarınki duruşmada savcılık makamının ya da savunma tarafından gelebilecek olası "soruşturmanın genişletilmesi" istemleri karara bağlanacak, kanıtlar tartışılacak. Ayrıca DGM'nin istediği nüfus ve sabıka kayıtları gibi formalitelerin de tamamlanmasına çalışılacak. Yarın eski Bakan sanık Birsel Sönmez'in, avukatı aracılığıyla bankadaki 98 bin dolarıyla ilgili ihtiyati tedbir kararının kaldırılması amacıyla yaptığı başvuru hakkında da karar verilebilecek.


Ankara 1 No'lu DGM, 5 Haziran'da yaptığı duruşmada 9 tutuklu sanığın tamamını tahliye etmişti. Ancak, "ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet alıp-vermek, görevi kötüye kullanmak" gibi suçlardan Ankara 4.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamaya başlanmamış olması nedeniyle sanıklar henüz özgürlüklerine kavuşamadı. 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamaya ise önümüzdeki hafta başlanacak.


Yarınki duruşmaya, sadece bu dava nedeniyle tahliye edilen ancak henüz cezaevinde bulunan TEAŞ eski Genel Müdürü Muzaffer Selvi, TEAŞ eski Genel Müdür Yardımcısı Ünal Peker, Devlet eski Bakanı ve TEAŞ eski Yönetim Kurulu üyesi Birsel Sönmez, Karadeniz Enerji Şirketi'nin sahibi Nuri Doğan


Karadeniz, Park Enerji Şirketi ortağı Erhan Aygün, Enerji Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu, Enerji İşleri eski Genel Müdürü Osman İlhan, Enerji İşleri eski Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Gürsoy, Hidroelektrik Santraller Daire Başkanı Hasan Hüseyin Çoğalan ile davanın tutuksuz sanığı Yapısan A.Ş. ve Bilgin Elektrik A.Ş.'nin sahibi Mehmet Vehbi Bilgin katılacaklar.


ERSÜMER'İ SUÇLAMIŞLARDI


İlk duruşmada bazı sanıklar önemli açıklamalarda bulunarak, Enerji eski Bakanı Cumhur Ersümer'i açıkça suçlamıştı. Muzaffer Selvi, diğer sanık Birsel Sönmez'den onbinlerce doları ortak davaları nedeniyle aldığını belirtirken, DGM Başkanı Orhan Karadeniz'in sorusu üzerine "Nükleer enerji santralı ile ilgili olarak sayın Bakan beni cep telefonundan arayıp 'Niçin bir firmayı öne çıkarttınız. Bundan sonra senle görüşürüz' dedi. İddianamedeki bu kısım doğrudur efendim" demişti.


Birsel Sönmez ise jandarmada verdiği ifade için, hastalığını ve yaşını vurgulayarak "can korkusu taşıyordum" diyerek kendini savunmuştu. Önemli yardımda bulunduğu için jandarmadan "teşekkür belgesi" alıdığını ifade eden şirket sahibi Nuri Doğan Karadeniz, son birbuçuk yılda 400 bin Dolara yakın "sosyal yardımda" bulunduğunu ileri sürmüştü. Eski Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu, suçlama konusu tüm ihalelerde "Bakan oluru'nun" alındığını belirtmişti.


Ankara DGM Savcısı Talat Şalk'ın hazırladığı iddianamede, 15 sanığın 1'er yıldan 33'er yıla kadar değişen hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.çeteyle ilgili suçları bulunduğu gerekçesiyle sadece 10 sanığın yargılanması DGM'de sürüyor. Göreviye kötüye kullanmak, rüşvet almak ve ihaleye fesat karıştırmak gibi suçlardan tüm 15 sanık yönünden Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dosya hakkında da görevsizlik kararı verildiği için konuyla ilgili Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin vereceği nihai karar bekleniyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle