GeriGündem Beyanname vermeme cezası nedir? Yaşlılar için evden beyanname hizmeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyanname vermeme cezası nedir? Yaşlılar için evden beyanname hizmeti

Beyanname vermeme cezası nedir? Yaşlılar için evden beyanname hizmeti
"Parayla saadet olur mu" sorusuna bugüne kadar onlarca bilimsel araştırmada yanıt arandı. Tüm bu araştırma sonuçları tarandığında, parayla saadetin üst sınırının aylık 23 bin lira gelir olduğu ortaya çıkıyor. Ama mutluluk isteyenlerin kazandıkları parayı 5 şekilde harcaması da gerekiyor.

Beyanname vermeyen mal sahipleri için cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Yaşlılar için evden beyanname hizmeti de veren Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bu hizmeti 60 yaş ve üzeri mükelleflerden kriterleri karşılayanlar için verecek. Peki, beyanname vermeme cezası nedir? İşte, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıkladığı bilgilere göre o cezai yaptırım hakkında detaylı bilgiler

Kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse; konut kira gelirleri için 3.800 lira (2017 gelirleri için 3.900 TL) olan istisna hakkı kaybolur. Beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen gelir tutarı üzerinden gelir vergisi hesaplanır ve verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir.

Aylık yüzde 1,40 gecikme faizi hesaplanır. Vergi Usul Kanunu’nda beyanname vermeyenler için iki kat 1. derece usulsüzlük cezası da öngörülmekte.

YAŞLILAR İÇİN EVDEN BEYANNAME ALMA HİZMETİ VAR MI?

2016’da elde edilen kira gelirlerinin 25 Mart 2017’ye kadar beyan edilmesi gerekmekte. Beyannameler elden vergi dairesine verilebilir, postayla da gönderilebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesindeki (gib.gov.tr) ‘Hazır Beyan Sistemi’ ile de gelirler beyan edilebilir. Veya elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış mali müşavirler aracılığıyla gönderilebilir. Postayla gönderimde postaya veriliş tarihi önemli. Eğer normal (adi) posta ile gönderiliyorsa postaya veriliş tarihi değil, vergi dairesine postanın ulaştığı tarih dikkate alınıyor. Taahhütlü postadaysa postaya veriliş tarihi dikkate alınıyor.

Sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükelleflerle engelli mükelleflerden yaşlılığı, engeli veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanlar için, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bu kişilerin beyanname vermelerine yardımcı olunacağını açıkladı. Belirtilen şartları taşıyan mükellefler, bağlı oldukları vergi dairesini veya Türkiye genelinde Vergi İletişim Merkezi’ni (VİMER - 444 0 189) arayarak randevu isteyebilirler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle