Gündem Haberleri

  Beşir’in ülkesi de karıştı

  Hürriyet Haber
  26.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Sudan’da akaryakıt fiyatlarında devlet desteğinin kaldırılmasının ardından patlak veren hükümet karşıtı gösterilerde 7 kişi öldü, en az 20 kişi yaralandı.

  Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in pazar günü kemer sıkma politikaları kapsamında devlet desteğini kestiklerini açıklamasıyla akaryakıt fiyatları bir anda yaklaşık 2 kat arttı. Sokaklara dökülen öfkeli Sudanlıların El Cezire bölgesinde düzenlediği gösteriler, kısa sürede ülke geneline yayıldı. Başkent Hartum’da dün “Hükümet istifa” sloganları atan binlerce kişi uluslararası havaalanına giden yolu trafiğe kapatıp çok sayıda aracı ve bir benzin istasyonunu ateşe verdi. Göstericiler önceki gün de Omdurman kentinde iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin binasını yağmaladı. Göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale eden polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin katıldığı hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle, Hartum’da okullar ay sonuna kadar kapatıldı. Ülkede internet ulaşımının da kesik olduğu belirtiliyor.

  Petrolü güneye kaptırdı

  Güney Sudan’ın iki yıl önce bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, petrol gelirlerinin yüzde 75’ini güney komşusuna kaptıran Sudan’da enflasyon yüzde 40 düzeyinde. Sudan’da Arap Baharı’nın etkisiyle 2011’de düzenlenen gösteriler, hükümeti sarsacak kadar büyümemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı