Gündem Haberleri

  Beşir’i korkutan savaş uçakları mı

  HARTUM - LONDRA / ANKA
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Arapça Servisi’ne göre El Beşir, ikinci yardımcısının, “İsrail ve Yunan savaş uçakları yolunuzu kesebilir” uyarısı üzerine son anda ülkesinde kalmayı tercih etti.

  DARFUR’da işlenen savaş suçları gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce hakkında tutuklama emri çıkartılan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in İstanbul’daki İSEDAK Ekonomik Zirvesi’ne katılmaktan vazgeçmesinin yankıları sürüyor. Sudan resmi haber ajansı Suna, El Beşir’in iptal kararına gerekçe olarak ülkedeki yeni gelişmeleri gösterdi.

  Suna ajansı, El Beşir’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü arayarak davet için teşekkür ettiğini ve ziyaretinin iptaline neden olan önümüzdeki iki gün içinde (Sudan’da) beklenen gelişmeleri anlattığını duyurdu.

  BBC Arapça Servisi ise, Sudan Devlet Başkanı 2. Yardımcısı Ali Osman Taha’nın “İsrail ve Yunan saldırı uçakları uçağınızın yolunu kesebilir” uyarısını dikkate alan El Beşir’in İstanbul’a gelmekten vazgeçtiğini iddia etti. İstanbul’daki Sudanlı kaynaklara atfen verilen haberde, El Beşir’in, Türkiye’ye giderken uçağının yolunun İsrailli ve Yunan savaş uçaklarınca kesilebileceğini söyleyen Taha’nın bu tavsiyesine uyduğu belirtildi.

  Aynı kaynakların, Yunanistan’ın, AB’ye El Beşir’i tutuklama sözünü verdiğini söyledikleri de ifade edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı