Gündem Haberleri

  Beşir’e kaç kez söyledim

  Cansu ÇAMLIBEL İSTANBUL
  12.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul’daki İSEDAK zirvesinin ardından Hürriyet’e konuştu, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ve İsrail konusunda değerlendirmelerde bulundu.

  İhsanoğlu’nun mesajları şöyle:

  Arafat tabancayla geliyordu

  İslamiyet kimseye ne adam öldürme hakkını ne de imtiyazını tanır. Bunu yapan insanın Müslüman olması ona bir muafiyet getirmez. Bu yanlış bir şey, kesinlikle kabul edilecek bir tavır değil. Bir de çifte standart meselesi var, bu İslam dünyasının kamuoyunu çok rahatsız ediyor. Belki bazı reaksiyonlar bundan dolayı. El Beşir olayı abartıldı. El Beşir’le ilgili mesele bir suçlamanın ötesinde değildir, bir mahkeme kararı yoktur. İkincisi bu toplantı çok taraflı bir toplantıdır. Türkiye’nin ev sahipliği yapması o toplantıya kimin gelip gelmeyeceğini tayin etme hakkını vermez. Birleşmiş Milletler New York’ta toplanıyor, Ahmedinejad da gidiyor, Kaddafi de gidiyor. Castro da gidiyordu, Yaser Arafat tabancasıyla içeri giriyordu. Bugün Chavez gidiyor, istediği gibi konuşuyor. Bu uluslar arası forumdur ve taraf olan ülkeler buna katılma hakkına sahiptir. Türkiye ya da bir başkası bunu kısıtlama hakkına sahip değildir.

  Obama farklı dilde konuşuyor

  Bunları söylerken Sudan hükümetinin Darfur’da yapmış olduğu hataları savunuyor değilim. Bizzat kendim bunu El Beşir’e birkaç defa söyledim ve biz hâlâ aynı pozisyondayız. Darfur’da yapılan insan hakları karşıtı eylemlerden sorumlu olanların mahkemeye verilmesi, cezalandırılması hususunda bizim bir prensip kararımız var. Hiçbir zaman bundan taviz vermeyeceğiz. Ama bunun bir soykırım haline dönüştürülmesi yanlıştır. Soykırım mevzu bahis değildir. Uluslararası camianın El Beşir ve Sudan karşısındaki katı tavrı değişmiştir. Bugün Obama idaresi Sudan ile çok farklı bir dilde konuşuyor. AB de aynı şekilde. Bizim Obama öncesi üslupla meseleyi ele almamız biraz tuhaf geliyor bana.

  Yahudi’ye değil, İsrail’e tepki

  İslam dünyasında antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) yoktur ve olamaz. Hristiyanlar da Yahudiler de İslam dünyasında başka bir dünyada var olmayan hürriyeti, rahatlığı bulmuşlardır. Avrupa’da katliamlara, engizisyonlara maruz oldukları zaman iltica ettikleri, korundukları yerler hep İslam dünyası olmuştur. İki şeyi ayırmak lazım. İslam dünyasında Yahudilere karşı bir düşmanlık yoktur, fakat İsrail’in agresif politikalarına karşı bir tavır vardır. Siz çocukları, kadınları, ihtiyarları öldürürseniz, onların evlerini ellerinden alırsanız, onları yok ederseniz buna karşı olan tepkiyi antisemitizm olarak göremeziniz. Biz antisemitizme karşıyız, ben bunu BM kürsüsünden ilan ettim.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı