Gündem Haberleri

  Beş ünlü isim bu fotoğraf için Türkiye’ye geldi

  Planet
  04.11.2009 - 16:22 | Son Güncelleme:

  Küresel liderler grubu the Elders (Kıdemliler) sembolik bir fotoğraf çekimi için torunlarıyla birlikte İstanbul’a geldi.

  Dünya liderleri bu fotoğraflar için İstanbul'a geldi

   

  Küresel iklim değişikliğine karşı bir uyarı mesajı vermek isteyen liderler ve torunları ellerinde üzerinde çeşitli dillerde “O bizim geleceğimiz” yazılı kartonlarla kameralara poz verdi.

          

  Marti Ahtisaari, Jimmy Carter, Desmond Tutu gibi dünya siyasetine yön veren isimlerin bir araya geldiği fotoğraflarda önceki nesillerin iklim değişikliğinin sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiği mesajı verildi.

   

  The Elders grubu 2007 yılında dünya çapında barış, huzur, istikrar ve refahın geliştirilmesi için Nelson Mandela tarafından kurulmuştu.

   

  Fotoğraflarda yer alan isimler:

   

  Desmond Tutu: Güney Afrikalı din adamı ve eylemci olan Tutu 1980lerde ülkesindeki apartheid (bölünme) rejimine karşı çıkarak dünya çapında ün kazanmış, 1984 yılında da Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

   

  Jimmy Carter: ABD’nin 39’uncu Başkanı Carter 1977 ve 1981 yılları arasında görev yapmış, dünyada demokrasi ve insan haklarının güçlenmesine ettiği hizmetler için 2002 yılında Nobel Barış Ödülü’yle ödüllendirilmişti.

   

  Gro Harlem Brundtland: Norveçli siyasetçi ve diplomat olan Brundtland özellikle sürdürülebilir kalkınma ve kamu sağlığı konularındaki çabalarıyla tanınıyor. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü’nün liderliğini yapan kadın siyasetçi bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Küresel İklim Değişikliği Özel Sözcüsü olarak görev yapıyor.

   

  Martti Ahtisaari: Finlandiya eski Devlet Başkanı ve 2008 yılı Nobel Barış Ödülü sahibi Ahtisaari bugün Akil Adamlar Konseyi’nin liderliğini yapıyor. Uluslararası alanda arabuluculuk çalışmalarıyla bilinen Ahtisaari barışı güçlendirme çabalarıyla tanınıyor.

   

  Ela Bhatt: Hindistan’ın İşkadınları Derneği’nin kurucusu olan Bhatt uluslararası işgücü, işbirliği, kadın istihdamı ve mikro-finans çalışmalarıyla ülkesinde ve uluslararası alanda pek çok ödüle layık görüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı