Gündem Haberleri

  Beş işçinin ölümüne ilişkin 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

  İSMAİL SAYMAZ / Hürriyet
  21.12.2017 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Adana’da, beş işçinin on metre yükseklikteki vinç sepetinden düşerek ölmesi, bir işçinin ağır yaralanmasına ilişkin üç sanık hakkında ‘taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan iki yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Sanıkların tutuksuz yargılandığı davada, ölen işçilerin sigortasız olduğu anlaşılmıştı.

  Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Erke Gübre çatı onarım işlerini 32 bin TL karşılında Hüda Metal ve İnşaat Şirketi’ne verdi. Hüda Metal da söküm işlemi için Emre Demir Doğrama ile anlaştı. Ayrıca Özçetin Vinç’ten vinç kiralandı. Vinçi Ufuk Pelik kullanıyordu.

  Onarımın sürdüğü 20 Temmuz’da altı işçi ikişerli gruplar halinde çatıya çıkarıldı. On metre yüksekliğindeki çalışan altı işçi, operatör Ufuk Pelik’e “Bizleri indir“ diye seslendi. İddiaya göre Pelik görüş açısı nedeniyle altı işçinin birden sepete bindiğini görmedi. Sepet ilkin çatıya, ardından zemine çakııldı. 35 yaşındaki Fehmi Kaya ve 17 yaşındaki kuzeni Faruk Kaya, 23 yaşındaki Mustafa Gümüş ile 17 yaşındaki kardeşi Murat Gümüş ve Emrah Aslan can verdi. Emrah Aslan’ın kardeşi Halil Aslan ağır şekilde yaralandı.

  Hüda Metal’in sahibi Hüda Toktanış, taşeron Emre Demir Doğrama’nın sahibi Abdurrahman Eraşık’ı suçlayarak, “Bana dört-beş işçinin adını vermişti. Ancak çalışmak için getirdiği işçiler farklıydı. Eraşık’a ‘Sigortasız işçi çalıştırma’ demiştim” diye konuştu. Toktanış’ı yalanlayan Eraşık ise, “Bunlar benim işçim değil. Söküm işini aldım, on gün önce tamamladım” dedi. Pelik ise “Altı işçinin sepete bindiğini görmedim” dedi. Bilirkişi raporunda Eraşık ile Pelik asli, Toktanış tali kusurlu sayıldı. Altı işçi “Vinç sepeti dar olmasına rağmen iki kişilik sepete altı kişi binmiş olmaları ve tedbirlere uymadıkları” için tali kusurlu kabul edildi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı