Gündem Haberleri

  'Beş hafta Türkiye tatili çok fazla'

  Bülent VEZNİKLİ
  11.08.2012 - 18:42 | Son Güncelleme:

  Baden-Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nils Schmid’in yeni dönem bütçe görüşmelerinin yapılacağı sırada, Türkiye’de eşi Tülay Schmid ile birlikte beş hafta tatil yapması, koalisyon hükümetinin büyük ortağı Yeşiller ve muhalefet partilerinin eleştirisine sebep oldu.

  Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Schmid’in Türkiye’de beş hafta tatil yapması, muhalefet partileri ile koalisyonun büyük ortağı Yeşiller'in tepkisini çekti. Yeni dönem için bütçe görüşmelerinin başlamasının planlandığı bir dönemde ekonomi bakanının beş haftalık tatil programı, politikacı arkadaşları tarafından hoş karşılanmadı.

  Mecliste Yeşiller Grup Başkanı Edith Sitzmann bir mektup yazarak, “Bütçe görüşmelerinin ne zaman ve nasıl olacağı belli değil. Tatilde nasıl bir yol izlenecek bilinmiyor” açıklamasını yaptı. Muhalefet partilerinden Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Meclis Grubu Başkanı Peter Hauk, “Ben hayatımda bu tür görevde olan birinin beş hafta tatil yaptığını görmedim. Hele önümüzde çok önemli bütçe görüşmeleri varken bunun olması Schmid’in bu görev için yetersiz olduğunun kanıtıdır” dedi. Muhalefetteki diğer parti Hür Demokratlar'ın (FDP) Grup Başkanı Hans-Ulrich Rülke de “Eğer hükümetimiz önümüzdeki yılın bütçesinde 3 milyar yeni borç yapacaksa, Ekonomi Bakanı'ndan bu konuyla daha yakından ilgilenmesini bekleriz” diye konuştu.

  ZOR BÜTÇE
  Baden-Württemberg Eyaleti Almanya’da Bavyera ile birlikte ülkenin en zengin bölgesi olarak biliniyor. Ancak önümüzdeki yıl iki sene aradan sonra bütçe yine açık verecek. Bu nedenle hükümetin önündeki iki bütçe dönemi için (2013/2014) 3 milyar euro borç alması planlanıyor. Yeni memur ve personel alımı da yapılacak. Bu nedenle bütçenin diğer bakanlıklarla görüşülerek planlanması gerekiyor. Yeni bütçe tasarısı 25 Eylül’e kadar onaylanacak.
  BİZ PLAN YAPTIK
  Bu eleştirilere karşılık veren Schmid, “Biz bütün planımızı yaptık. Her şey istediğimiz gibi gidiyor. Yeni bütçemizi hazırladık. Susup kaçmıyoruz. Başarılı bir bütçe planlaması gerçekleştirdik. Bunu herkes görecek” dedi. Ekonomi Bakanının basın sözcüsünden de “Abartılacak bir şey yok. Panik yapılacak, abartılacak bir durum yok. Her şeyi en iyi şekilde planladık. Görüşmelerin zamanı belli, konuşulacak konular belli. Ayrıca gerekli kesimlerin görüşleri de alındı. Bakan Schmid tatilde olmasına rağmen hiçbir şey yapmadan yatmıyor. Çalışmalarına devam ediyor. O sorumluluklarının bilincinde” açıklaması geldi.

  DİNİ BAYRAMLARDA TATİL YAPMADI
  Schmid’in sözcüsü ayrıca, bakanın Temmuz ayı sonundan beri İzmir yakınlarında eşi Tülay Hanım ile birlikte tatil yaptığını belirtirken, sürekli olarak iletişim halinde olduklarının altını da çizdi. Ayrıca Schmid’in Nisan (Ostern-Paskalya Bayramı) ve Mayıs (Pfinsten-Pantkot Bayramı) aylarındaki dini bayramlarda tatil yapmadığı da belirtildi. Bakanın 30 Ağustos’ta Stuttgart’ta olacağı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı