GeriGündem Bernanke’nin hareket alanı daralıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bernanke’nin hareket alanı daralıyor

Bernanke’nin hareket alanı daralıyor
refid:12937513 ilişkili resim dosyası

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Ben Bernanke’nin geniş hareket alanı olduğuna inansa da, Fed’in son hamleleri başkanın köşeye sıkıştığını gösteriyor.

 

The Wall Street Journal’da (WSJ) “Tight maneuvering for Bernanke” başlığıyla yayımlanan haber analizde, ABD ekonomisini yeniden rayına oturtmak için hareket alanını bir hayli genişleten Bernanke’nin son hamlelerinin, yatırımcıların inandıkları kadar geniş hareket olmadığına işaret ediliyor. 

 

Haber analizde, Fed’in faizleri indirmek gibi geleneksel araçlar ve büyük miktarlarda menkul satın alma gibi alışılmışın dışındaki kararlar aracılığıyla uyguladığı gevşek para politikasının kamuoyunun Fed’e olan güvenini canlandırdığı dile getiriliyor.

 

Piyasaların Fed’i genelde desteklediğine dikkat çeken WSJ yine de altın fiyatının yükselmesini ve doların değer kaybetmesini şüpheciliğin göstergeleri olarak gösteriyor.

 

PİYASADA İYİMSERLİK YÜKSELİYOR

ABD piyasalarının en önemli göstergelerinden biri olan S&P 500 endeksi operasyon kazançlarını 17 katına çıkaracak bir düzeyde işlem görmeye başladı.

 

ABD piyasalarının bu dönemde ortalamanın üzerinde yükseliş yaşarken, bu durum yatırımcıların istikrarlı bir ekonomik büyüme beklentisiyle piyasa girebileceklerini de gösteriyor.

 

ABD’nin bir diğer önemli piyasası olan mortgage destekli menkul kıymetler de iyimser görünüyor. Fed’in varlık satın alımlarında, ABD’nin büyük mortgage kurumları olan Fannie Mae ve Freddie Mac tarafından çıkarılan menkul kıymetlere odaklanmasıyla şimdi bu iki kuruma ait tahviller hazine bonolarından biraz daha fazla gelir getiriyor.  

 

Bu gelişme sonucunda yatırımcılar, Fed’in varlık satın almalarını durdurmasına dört ay kalmış olsa da merkez bankasının piyasadan çekilmesinden endişe etmiyor gibi görünüyor.

 

RİSK DEVAM EDİYOR

Ancak Fed için devam eden bir risk var. Bernanke teşviki keserse, ekonomi yeniden çökebilir. Bu durumda Fed daha zor bir seçenekle karşı karşıya kalabilir.

 

Son verdiği varlık alımlarını yeniden başlatmak zorunda kalırsa, Merkez bankasının güvenirliği sarsılabilir ve bu hareketle bazı piyasalar merkez bankasının likiditesine daha fazla bağımlı hale gelebilir. Ya da Fed herhangi bir hamle yapmadan ekonomiyi yeniden büyük bir resesyona sürükleyebilir.

 

Perşembe günü açıklanan işsizlik rakamları gibi ekonomiye yönelik gerçek veriler, Fed’in desteğini çekmesine rağmen ekonominin kendi temellerine sağlam bir şekilde tutunabileceğini gösteriyor. Ancak bankaların verdikleri kredilerde yaşanan düşüş her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

 

Geçtiğimiz altı ayda, tam da ekonomiye yönelik umut ışıklarının belirmeye başladığı süreçte, ticari bankaların verdiği krediler toplamda yüzde altılık bir düşüş yaşadı.

 

FED PİYASADAN ÇEKİLİRSE...

Fed ayrıca parasal teşvikini resesyondan sonra beklenenden daha erken bir sürede azaltmayı planlıyor.

 

2000-2001 yıllarındaki ekonomik durgunluğun ardından, Fed faizleri yükseltmek için işsizlik rakamlarında önemli bir düşüşün yaşanmasını bekledi ve 2004 yılında faizleri yükseltti. Bu yüzden Fed’in kısa bir zamanda faizleri yükseltmesi beklenmiyor ancak merkez bankası tahvil alımlarını işsizlik rakamlarında büyük bir düşüş yaşanmadan önce sonlandırmayı planlıyor.

 

Ancak Fed’in tahvil alımları düşük faizlerin yarattığı para canlılığına önemli bir katkıda bulunduğu için alımların durdurulması beklenenden daha kısa bir sürede piyasada bir daralma yaratabilir.

 

Fed’in alımlarını durdurması beklenmedik bir tepki yaratırsa, merkez bankası büyük bir açmazın içine girebilir. Fed’in bu hamlesi piyasaların ve ekonominin acil teşviklere ne kadar bağlı olduğunu ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte, satın almaları durdurduktan sonra merkez bankası yeniden tahvil alımına başlarsa, yatırımcılar Fed’i takip etmekten çekinebilir.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle