Gündem Haberleri

  Bernanke gelecek için parlak tablo çizmiyor

  Wall Street Journal
  17.11.2009 - 12:39 | Son Güncelleme:

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ekonomi dünyasının önde gelenleri ile bir araya geldiği toplantıda doların seyrini yakında takip edildiğini belirtirken, ekonomik iyileşmenin geleceği için çok da parlak olmayan bir tablo çiziyor.

  The Wall Street Journal’da, “Bernanke Warns of Weakened Economic Rebound” başlığıyla verilen haber analizde, Bernanke’nin uzun zamandır yorum yapmadığı doların geleceği hakkında ilk kez konuştuğuna ve Fed’in doların seyrinin yakından takip ettiğine değindiği belirtiliyor.          

   

  Bernanke’nin “Sıkılaşan banka kredileri ve zayıf bir iş gücü piyasası ekonomideki sıçramanın büyük bir canlanma olmasının önüne geçecektir” sözlerine yer verilen haber analizde, Başkan’ın düşük enflasyon ve hareketsiz ekonominin uzun bir süre daha faizleri düşük kalmasına neden olacağına dile getirdiğine işaret ediliyor.   

   

  FED YARDIMCI OLUYOR        

  Değer kaybeden dolar, enflasyona neden olabilir. Fed’in düşük faiz politikası ise doların değer kaybetmesine yardım ediyor. Çünkü düşük faizler yatırımcıların paralarını daha fazla kazanç getirecek farklı para birimlerine yöneltmelerine neden oluyor.

  Doların düşüşü aynı zamanda son zamanlarda emtia fiyatlarının yükselmesine de neden oluyor. ABD’nin ünlü finans hizmetleri şirketi Morgan Stanley’nin baş ekonomisti Richard Berner, “Bernanke, Fed’in zayıf doları desteklediği algısının yayılmasını istemiyor” diyerek Fed Başkanı’nın dolarda yaşanan büyük düşüşün piyasalarda hoş karşılanmadığının farkında olduğuna dikkat çekiyor.

  Yatırımcılar ise Fed’in dolar konusunda faizleri yükseltmek gibi ciddi adımlar atmasını beklemiyor. Faizlerin yükselmesi doların değerlenmesine yardım edecek olsa da hâlihazırda hassas olan ekonomik iyileşmeye sekte vurabilir.

  İŞSİZLİK DAHA ÖNEMLİ

  Pazartesi günü yaptığı açıklamada  faizleri düşük tutmaya devam edeceklerini yeniden dile getiren Bernanke için işsizlik oranın daha önemli bir sorun gibi görünüyor. ABD Merkez Bankası’nın fiyatları sabit tutmak ve ekonomide işsizlik oranını yüzde 5 ile yüzde 6 arasında bir oranda tutma zorunluluğu var. ABD’de enflasyonun düşük seviyelerde olmasının başlıca nedeni ekonomik faaliyetlerin durgunluğuyken, işsizlik oranında kısa vadede bir azalmanın yaşanması beklenmiyor.

   

  Şu anda yüzde 10.2 seviyesinde olan işsizlik oranı 1982 resesyonundan bu yana çıkılan en yüksek rakam. 1982 resesyonundan sonra işsizlik oranındaki güçlü bir ekonomik büyüme ile desteklenmişti. 1982’den sonraki yıl ekonomi yüzde 8 büyürken takip eden yıl bir önceki yılın yarısı oranında büyüdü ve yeni iş olanakları yaratarak işsizlik oranın azalmasını sağladı. Ancak ekonomistler bu dinamiğin mevcut resesyonda gerçekleşmesini beklemiyor.

  Bernanke, New York Ekonomi Kulübü'nde yaptığı konuşmada işletmelerin ellerindeki işçilerle verimliliklerini artırıp, yeni çalışan işe almama kararı ve tam zamanlı çalışanların vardiyalarına bir yarı zamanlı çalışan ordusu doldurmalarından dolayı işsizlik oranındaki iyileşmenin hızlı olmayacağına dikkat çekiyor.  

  FED’İ BEKLEYEN RİSKLER

  Fed’in ekonomideki iyileşmeyi devam ettirme adına şu anda takındığı tavır için risk oluşturabilecek bazı gelişmeler yaşanırken, düşük faiz oranların yeni spekülatif balonlar yaratabileceği endişesi yaşanıyor.  

   

  Bernanke ABD’de kısa zamanda bir balon yaşanmasını beklemediğini dile getirdi ancak Asyalı yetkililer, kısmen ABD’nin düşük faiz oranlarından dolayı ülkelerindeki gayrimenkul sektörlerinin fazla hareketlendiğine yönelik şikayetleri Bernanke ve ABD’li diğer yetkililere bildirdi.

   

  Fed yetkilileri son birkaç aydır ülkede yeni bir balon yaşanması durumunda, nasıl hareket edeceklerini planlıyor. Fed yetkilileri savunma hatlarında ilk olarak daha sıkı banka denetlemelerine başlamayı düşünüyor. Fed Başkanı Ben Bernanke ve Başkan yardımcısı Donald L. Kohn, ileriki dönemlerde çıkabilecek balonlarla savaşmak için faizleri yükseltmekten çekindiklerini dile getiriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı