Gündem Haberleri

  Bernanke enflasyon korkularını göz ardı etti

  Wall Street Journal
  10.02.2011 - 12:06 | Son Güncelleme:

  ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasına izin vermeyeceklerini söylese de kısa zamanda mali sıkılaştırmaya başlayacaklarının işaretini vermedi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor          

    

  ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu’na konuşan Bernanke’nin enflasyonun yükselmesine izin vermeyeceği yönündeki açıklamaları, ekonomiye yönelik endişeleri açıklamaktan çekinmeyen Cumhuriyetçileri rahatlattı.    

   

  Ancak Bernanke, Fed’in gevçek para politikasını sıkılaştırmaya yönelik herhangi bir mesaj vermedi.

   

  Fed Başkanı, Temsilciler Meclisi sırasında kendisine enflasyona yönelik peşi sıra sorulan soruların ardından, “Şu anda enflasyon sorunumuz yok” dedi.

   

  Diğer yandan Bernanke, Cumhuriyetçilerin kontrolüne geçtikten sonra ilk kez Temsilciler Meclisi’nde konuştu. Temsilciler Meclisi yetkililerinin mali sıkılaştırmaya ne zaman ve nasıl başlayacakları yönünde yoğun sorularının üzerine, “Bu konuda ne kadar tetikte olduğumuzu bir kez daha söylemek istemiyorum. Bunun için uzun bir süre beklemek istemediğimizin altını çizerim” dedi.

   

  2005-2006 yılları arasında ABD eski Başkanı George W. Bush’un ekonomi baş danışmanı olan Bernanke, yine Bush tarafından 2008-2009 yılları arasında patlak veren kredi krizinin etkilerini silmek için, ekonomiye para aktarmaya başlamasıyla, Cumhuriyetçiler arasında itibar yitirdi.

   

  Cumhuriyetçi temsilcilerden bazıları, Bernanke’nin enflasyon ciddi boyutlara ulaşıncaya kadar sorunu fark edemeyeceğini savunuyor.

   

  CUMHURİYETÇİLERİ SAKİNLEŞTİRME ÇABASI

  Fed, Kasım ayında ekonomiyi canlandırmak adına ikinci bir parasal gevşeme programı başlatmış ve 600 milyar dolarlık ABD Hazine tahvili satın alacağını açıklamıştı.

   

  Bernanke dünkü konuşmasında, bu programın ABD ekonomisine vereceği zarardan endişe eden Cumhuriyetçilerin endişelerini dindirmek için, bu programı normalde planlandığı gibi Haziran'da değil de daha önce sona erdirebileceklerini söyledi.    

   

  Ancak programı erken sonlandırma şartını ekonominin oldukça hızlı büyümeye başlaması olarak gösterdi.

   

  Bernanke’nin dün geceki konuşması, Fed’in tutumunu kısa bir süre içinde değiştirmeyeceği anlamına geliyor.

   

  Fed başkanı, ABD Hazine tahvillerinin yükselen faizlerine de dikkat çekti. ABD Hazine tahvillerinin faizleri, yatırımcıların enflasyon endişeleri yüzünden daha yüksek risk primleri talep etmesi yüzünden son ayın en yüksek seviyesine çıktı. Ancak Bernanke, faizlerin yükselmesinin ekonomik iyileşmeye yönelik beklentilerin artmasıyla ilgili olduğundan, bu konuda endişeli olmadığını dile getirdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı Wall Street Journal’da “Bernanke Tries to Soothe GOP” başlığıyla yayımlanan yazıdan derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı