Gündem Haberleri

  Berlusconi neden ülkesini küçük düşürüyor

  Time
  16.02.2011 - 17:36 | Son Güncelleme:

  Bir ülke,18 yaşındaki Faslı bir kızla, bir diş doktorunun merhametine kalmış durumda. Burası, Avrupa Birliği’nin kurucularından, dünyanın en büyük yedinci ekonomisi, İtalya. Corriere della Sera yazarı Beppe Severgnini Berlusconi'nin ülkesini neden bu duruma düşürdüğünü açıkladı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Faslı, kendisini “Kalp kıran Ruby” olarak tanıtıyor. Milano’daki yargıçlara göre, henüz reşit olmadığı halde Başbakan Silvio Berlusconi tarafından fahişeliğe itildi. O dönemde Berlusconi, kızı polisin elinden kurtarabilmek için kızın “Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in torunu olduğunu” öne sürdü.

   

  Eski bir şov kızı olan diş hekimi Nicole Minetti ise bugün Lombardi bölgesel konseyinin üyesi çıktı. Yargıçlar, Minetti’nin, para karşılığında çok sayıda genç kadınla Berlusconi’yi bir araya getirdiğine inanıyor. Bu kadınların birçoğu, Berlusconi’yle yaşadıkları hakkında çok açık detaylar verdi. Ancak Ruby ve Minetti, uygunsuz bir şey yaptıkları iddialarını reddetti.   

   

  Söylentilere göre, Berlusconi’nin seks partilerinin adı “bunga bunga.” Ancak bu, hayal kırıklığıyla kafalarını duvarlara vuran İtalyanların da sesi olabilir. Aslına bakılırsa tüm İtalyanların değil. Kendisine yönelik iddiaları yalanlayan ve yargıçların karşısına çıkmayı reddeden Berlusconi, zulme uğradığını öne sürüyor. Diğer politik seçeneklerin yetersiz kalması ve merkez sol muhalefetin birbiriyle dalaşan altı partiye bölünmüş olması da Berlusconi’nin oylarının düşmesine engel oluyor. Peki İtalya’nın hoşgörü eşiği ne?

   

  KURUMLAR KÖTÜYE KULLANLIYOR

  Telefon dinlemeler sonucu elde edilen ve gazetelerde yayımlanan bilgiler İtalya’da durumun ağızları açık bırakan bir hayat tarzından çok öte olduğuna işaret ediyor. İşin içinde İtalya’nın kurumları, seçilmiş organları ve polis eskortları gibi devlet hizmetleri de bulunuyor; hepsi de kötüye kullanılmış ve utandırılmış halde. Asıl üzücü olan İtalya’ya doğru yolu gösterecek olan kişi aslında felaketin rol modeli. Bu durum anne-babaları, öğretmenler, eğitimcileri ve belki de birkaç din adamını endişeye düşürmeli.

   

  Meraklarıyla yaşananlar üzerine bir sünger çekme istekleri arasında kalan İtalyanlar ise şu soruları soruyor: Nasıl? Nerede? Ne sıklıkla? Hakimlerin sordukları sorular ise şunlar: Kim? Ve ne zaman?

   

  Altıncı soruyu yani “Neden?”i pek soran yok. Neden 74 yaşındaki Silvio Berlusconi, İtalya’daki en önemli devlet adamı, büyük bir ailesi ve dev bir serveti olan bir adam kendisini ve bütün İtalyanları küçük duruma düşüren bir hayat tarzı yaşıyor? Neden Batı dünyasının en büyük ülkelerinden birinin başbakanı çevresini pahalı hayat kadınlarıyla ve dansçı kızlarla doldurmak istiyor?

   

  NEDEN? NEDEN? NEDEN?

  En basit yanıt “Hoşuna gittiği için” olabilir. Ancak belli bir yaştan sonra iddia edildiği gibi cinsellik değil, daha ziyade hayranlık, övgü ve tapınma gibi faktörler etkili oluyor. Aslında bunda çok büyük bir yenilik yok. Berlusconi’nin geçmişteki maceraları da aynı şeye işaret ediyor: Berlusconi sevilmek, alkışlanmak ve takdir edilmek istiyor. Bu yüzden de gazetecilerden nefret ediyor. Agresif sorular Berlusconi sevilmiyor demek.

   

  Berlusconi’nin bu zayıflığı insani bir durum ancak affedilir gibi değil; özellikle de hikayenin diğer tarafındaki kişilerin durumları, rolleri, yaş vb. karakteristikleri göz önünde bulundurulduğunda. Bu onaylanma isteğinin dramatik bir tarafı da yok değil. Ama bütün bu dramın ardında ciddi meseleler söz konusu.

   

  İtalyan solu hiçbir zaman Berlusconi’yi açıklamaya çalışmadı. Kınamak kendilerini yeterince memnun ediyordu. Sağ da alkışlamak ve savunmakla o kadar meşguldü ki onlar da Berlusconi’yi açıklamadılar. Ancak son zamanlarda ortaya çıkanlar her iki tarafın da entelektüel dürüstlük göstermesini talep ediyor. Aynı şey İngiltere ya da Fransa’da olsa Cameron ya da Sarkozy acilen mahkemeye koşar ve kimin haklı kimin haksız olduğunu gösterirdi.

   

  İTALYA'YA NELER OLUYOR?

  Bu konunun sözde muhafazakar bir liderin siyasi manifestosu ve hayat tarzı arasındaki uyumsuzluklarla hiç alakası yok. Bu vicdanla ilgili bir şey. Genç İtalyanlara şu sorunun yanıtını vermek boynumuzun borcu: Bize neler oluyor?

   

  Bu kez Berlusconi saklanamaz ve saklanmamalı. Yılar boyunca yakın bir dostumuz oldu. Bizi affetti, üzerimize yumurta attı, suçlarımızı akladı, bizi meşru gösterdi, umutlarımızı güçlendirdi ve moralimizi yüksek tutmamızı sağladı. Ancak suç ortaklığıyla utanç arasında, daha da önemlisi utançla iğrenme arasında birer çizgi var. İlk çizgi aşıldı, ikincisinin asla aşılmaması gerek. Çünkü küçük düşürücü, çünkü tehlikeli ve çünkü İtalya daha iyisini hak ediyor.

   

  Silvio Berlusconi suçlamalarla karşı karşıya kaldığında “Ben eğleniyorum” açıklamasını yaptı. Ancak İtalya’nın geri kalanı o kadar eğlenmiyor.

   

  İtalya'nın önde gelen gazetelerinden Corriere della Sera'nın yazarı Beppe Severgnini'nin Time dergisi için kaleme aldığı "Why Does Italy Put Up with Berlusconi?" başlıklı yorumdan derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı