Gündem Haberleri

  Berlin'in konuşan çöp tenekeleri

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın başkenti Berlin’de ilginç bir temizlik kampanyası yürütülüyor. Halkın çevre duyarlılığını artırmak isteyen belediye, şehrin çeşitli bölgelerine 20 adet konuşan çöp tenekesi yerleştirdi.

  Başarılı bir deneme süresinin ardından Berlin’in batısındaki alışveriş, eğlence ve iş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelere yerleştirilen çöp tenekeleri, çöp atanlara konuşarak, hatta bazen şarkı söyleyerek teşekkür ediyor.

   

  Çöp tenekelerinin tümü, karakteristik özeliklerine göre farklı adlar taşıyor. Örneğin adı ‘Siggy Sport’ olan bir çöp tenekesi, birisi çöp attığında “Gool” diye bağırıyor. Üç farklı dilde teşekkür edebilen ‘Susi Schlau’adını zekasından alıyor. ‘Hitlist Harry’ adlı çöp tenekesi ise “Beni doldur, lütfen beni doldur” nameleriyle Berlinlileri selamlıyor.

   

  GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR

   

  Berlin’in yeni çöp tenekeleri görünüş olarak eskilerinden farklı değil. Diğerleri gibi turuncu renkte olan konuşan çöp tenekeleri solar (güneş) panelleri ve ses mekanizmasıyla donatılmış.

   

  Kapalı havalarda bile çalışabilen panel çöp tenekelerinin konuşabilmesi için gerekli olan enerjiyi sağlıyor. İnsanları korkutmamak için geceleri sessizliği bürünen çöp tenekeleri sadece neon ışıkları tarafından aydınlatılıyor.

   

  Berlinlilerin gösterdiği ilgiden memnun olan belediye yetkilileri, yeni çöp tenekeleri sayesinde şehrin daha düzenli ve temiz hale geleceğini umuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı