Gündem Haberleri

  Berlin'de Türk Sineması

  BERLİN (A.A)
  28.05.2010 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın başkenti Berlin'de 3-12 Haziran arasında düzenlenecek olan 8. Türk Film Haftası'nın açılışı Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, tarafından yapılacak.

  Berlin Türk Film Haftası organizatörü Selçuk Sazak, Broadway sinemasında düzenlediği basın toplantısında, 3 Haziran'da “Cinema Paris'te” yapılacak olan Türk Film Haftası'nın açılışını Berlin Eyaleti Başbakanı Wowereit'in yapacağını açıkladı. Sazak, ayrıca Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de açılışa katılmasının beklendiğini bildirdi.

  Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ve Başbakan Wowereit'in himayesinde düzenlenen haftanın açılışını “Takiye” filmi ile yapacaklarını ifade eden Sazak, filmde rol alan bazı oyuncuların da açılışta bulunacaklarını kaydetti.

  Toplam, 17 filmin gösteriminin yapılacağı haftada, 2 filmin İngilizce, 13'ünün Almanca alt yazılı ve 2'sinin de Almanca sunulacağını belirten Selçuk Sazak, maddi sıkıntılara rağmen bu etkinliği gerçekleştirmekten mutlu olduklarını söyledi.

  Bu etkinliğin bir festival olmadığını anlatan Sazak, iki yılda bir film sektöründe Türk-Alman ilişkilerinde katkıda bulunan kişilere onur ödülü verdiklerini, bu yıl ödülün Berlin Brandenburg Mediaboard şirketi müdürü Kirsten Niehuus'a sunulacağını açıkladı.

  Sazak, Berlin Film Haftası'nı 8 yıl önce başlattıklarında izleyicilerin yüzde 80'inin Türk, yüzde 20'sinin Alman sinemaseverlerden oluştuğunu belirterek, bu oranın son yıllarda değiştiğini, yüzde 70'e yakın Alman seyirciyi sinemalara çektiklerini de sözlerine ekledi.

  Filmler, Babylon-Kreuzberg, Broadway sinemalarında gösterilecek.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı