Gündem Haberleri

  Berlin kemer sıkmada örnek oluyor

  FT
  25.05.2010 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Almanya hem euro bölgesindeki diğer ülkelere örnek olması için hem de anayasasında da yer alan kritik borç sınırı oranla uyumlu olmak amacıyla 2011'den başlamak üzere bütçesinde sert bir kemer sıkma programı uygulayacak.

  Almanya hem euro bölgesindeki diğer ülkelere örnek olması için hem de anayasasında da yer alan kritik borç sınırı oranla uyumlu olmak amacıyla 2011'den başlamak üzere bütçesinde sert bir kemer sıkma programı uygulayacak.    

   

  Yetkililerden alınan bilgiye göre, Alman hükümeti tarafından alınacak kemer sıkma önlemleriyle 2016'ya kadar yıllık en az 10 milyar euro tasarruf sağlanması bekleniyor. 

  Almanya'da koalisyon hükümeti ekonomik programında daha önce vergi indirimlerine odaklanmış olmasına rağmen, alınacak tedbirler çerçevesinde vergi artırımı ve harcamalarda kesintilerin gündeme getirilmesi bekleniyor.    

  Öncelikli hedefler arasında, daha düşük devlet yardımı, vergi muafiyetlerinin kaldırılmasının bulunduğu ifade ediliyor.        

  BÜTÇE MAKYAJLANMAYACAK   

  Ülkenin Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Pazar günü yaptığı bir söyleşide, istihdam oranında artış yakalandığı takdirde, işsizliği azaltmak için yapılan reformlar ve sosyal yardımlar tarafında da tasarruf sağlanacağını söyledi. Schäuble, kesintiler yapılırken hiçbir şekilde bütçe de "makyajlama" yapılmayacağını ve eğitim ve insan gücü yetiştirme çalışmalarının korunmaya devam edileceğini de söyledi.

  Maliye Bakanına ilk tepki ise hedefin düşük gelirliler olduğu iddiası ile muhalefetteki merkez sol eğilimli Sosyal Demokratlardan (SPD) geldi. SPD'nin lideri olan Sigmar Gabriel, vergi artırımlarının düşük gelirlilere değil aksine krizin ortaya çıkmasına neden olan bankacılar ve spekülatörlere getirilmesini istedi.

  Kesinti önlemleri hem Başbakan Angela Merkel hem de Schäuble tarafından sıklıkla dile getirilen, ülkenin rekor seviyedeki 80 milyar euroluk net borçlanma ihtiyacını önümüzdeki seneden itibaren azaltma söylemiyle tutarlılık sergiliyor.

  DİĞER ÜLKELER TEDİRGİN  

  Ancak, alınan önlemlerin sertliği euro bölgesinin diğer 15 ülkesinde şok etkisi yaratmışa benziyor. Çünkü bu ülkeler Avrupa'da zor durumda olan ülkelerin kullanımına açılacak, 750 milyar euroluk kurtarma fonu için sıkı kemer sıkma önlemleri uyguluyor ve Almanya’nın ortak para birliğinin tek ekonomik büyüme motoru olmasını istiyor.

  ABD Hazine Bakanı Tim Geithner, Perşembe günü Schäuble ile görüştüğünde, euro bölgesindeki krizin gündemin temel maddesi olması bekleniyor.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı