Gündem Haberleri

  Berişa: Kamu kurumlarını korumaya kararlıyız

  A.A.
  23.01.2011 - 21:16 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, muhalefetteki sol partilerin düzenlediği ve üç kişinin öldüğü gösterilerden sonra ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakan Sali Berişa, ABD'nin Tiran Büyükelçisi Aleksander Arvizu, AB'nin Tiran Temsilcisi Ettore Sequi, AB'nin dönem başkanlığını yürüten Macaristan'ın Tiran Büyükelçisi Sandor Molnari ve AGİT'in Tiran Temsilcisi Eugen Wolfarth ile bir araya geldi.

  Başbakanlık basın bürosundan yayımlanan bildiride, “Bu görüşmede Başbakan Berişa, ülkedeki son olaylar hakkında bilgi verdi. Başbakan Berişa yönetmekte olduğu hükümetin Anayasa, hukuk devleti ve demokratik kurumlara saygı göstereceği güvencesi verdi” denildi.

  Bu görüşmeden sonra hükümeti olağanüstü toplantıya çağıran Berişa, şu açıklamayı yaptı: “Muhalefetin protesto hakkına saygı gösterdim. Ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, bu protesto aracılığıyla kendi hedeflerini gerçekleştirmek istedi. Rama bu çirkin senaryonun başındaydı. Polis kuvvetlerine, provokasyonlardan uzak durma öğütü verilmişti. Protesto sırasında 27 polis ve Cumhuriyet muhafızları olan 81 kişi yaralandı. Darbe hakkında parlamentoda soruşturma komisyonu kuracağız.”

  Başbakan Berişa, hükümetin toplantısı sırasında Başsavcı İna Rama'ya da sert eleştirilerde bulundu. Başsavcı Rama'nın, Cumhuriyet Muhafızları Kurumunun
  altı yöneticisinin tutuklanması emrini verdiğini belirterek, “Fakat bu belgelerdeki yanlışlıklar nedeniyle bu emirler polis tarafından uygulanmamıştır. Buna rağmen, Cumhuriyet Muhafızlarından altı yönetici her anda savcılığa ifade vermeye hazırdır. Cumhuriyet Muhafızları Kuvvetleri yalnız havaya kurşun attı. Öldürmeler Başbakanlık binasından olmadı” dedi.

  Ülkede demokratik kurumları korumaya kararlı olduklarını vurgulayan Başbakan Berişa, tüm vatandaşlara 29 Ocakta Tiran'da yapılacak “baskıya karşı”  mitingine katılma çağrısında bulundu.

  Ana muhalefet Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama, düzenlediği basın toplantısında, muhalefetin 28 Ocak Cuma günü başkentte protesto eylemi  üzenleyeceğini açıkladı. Arnavutluk Meclisi bu akşam toplanacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı