Gündem Haberleri

  Berhan Şimşek istifa etti

  DHA
  08.01.2011 - 13:27 | Son Güncelleme:

  CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) genel seçimlerde milletvekili adayı olacak örgüt yöneticilerinden 10 Ocak’a kadar istifa etmelerini istemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek görevinden istifa etti.

  İZMİR İL BAŞKANI İSTİFA EDECEK, ANKARA İL BAŞKANI YERİNDE KALACAK

  Şimşek, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın  toplantısında, Haziran ayında görevi devraldığını belirterek, 6,5 aylık bir  yolculuğa veda ettiğini kaydetti.

  Bu dönem içinde partililerle çok güzel bir çalışma yürüttüklerini, güzel  mitingler yaptıklarını anlatan Şimşek, emeği geçen örgütüne teşekkür ettiğini  dile getirdi.

  İl başkanlığı olarak 6,5 aylık süreç içinde teknolojiyi kullandıklarını  ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

  “Bu süreç içinde 15 bin arkadaş partimize katıldı. İstanbul Büyükşehir  Belediyesinin gerçek yüzünü halkımızla paylaştık. İGDAŞ'ın satışını yargıya  taşıdık. Şehir hatlarını usulsüz bir şekilde bir şirkete peşkeş çektiler.  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin, AK Parti kültür günleri  olduğunu, yandaşlarını zengin etme projesi olduğunu anlattık. Yolsuzluklar devam  ediyor. AK Partililer zenginleşti.”

  AK Parti döneminde bir lale devri yaşandığını savunan Şimşek, “Halk  yoksul, AK Partililer ise lale devrinde. Öğrenciler cop, üniversiteler YÖK, iş  adamları maliye, işçiler ise biber gazıyla susturuluyor” dedi.

  Berhan Şimşek, bugün itibarıyla görevinden istifa ettiğini açıklayarak,  şöyle konuştu:

  “Aylar önce bir toplantıda öneride bulundum. 1978'den beri partinin  üyesiyim. Birçok seçim çalışmasına katıldım. İl başkanları seçime az bir zaman  varken milletvekili olmak için istifa ediyordu. Partinin başında kimse kalmıyor.  '5-6 ay önce istifa etsin ve yeni heyecanlar yaratılsın' demiştim. Bu öneriyi il  başkanı kimliğimle aylar önce söylemiştim. Kabul gördü. Genel başkanımız,  'Haziran ayına kadar görevinde kal' dedi. Ancak ben, milletvekili adayı olmak  istediğim için istifa ediyorum. Onun izniyle 6,5 aydır üyesi olmaktan hep şeref  duyduğum partideki bu görevimden istifa ediyorum.”

  DEDİKODULAR YAYILDI

  Şimşek, son günlerde “il yönetimden bazı kişilerin istifa ettiği ve yönetimin düştüğü konusunda dedikoduların yayıldığını” kaydetti.

  Bu süreçte “işinin iş üretmek dışında kuyu kazmak olanlar olduğunu” ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

  “Dün (İl düştü Berhan Şimşek şokta) dediler. İşte dün dedikleri arkadaşlarımızın hepsi burada oturuyor. Basın görevlisi olmak dedikodu yapmak değildir arkadaşlar. (İl düştü şokta), öyle bir şey yok. Ben arkadaşlarımla yan yana olmaktan her zaman onur duydum. Arkadaşlarımın birçoğu milletvekili adayı olmayı düşünüyor. Bazı arkadaşlarımız istifa etmedi, ilde kalmayı düşünüyor. Yeni bir yapılanma, yeni bir heyecan, yeni bir arkadaşımız gelecek. Biz de CHP içinde katkılarımızı sunmaya devam edeceğiz.”

  Şimşek, il başkanlığı görevinden ayrıldığını, ancak CHP'nin emrinde olduğunu kaydederek, “Bu istifa, herhangi bir kırgınlığın, dargınlığın değil, CHP'nin, halkın iktidarına yolculuğunun İstanbul'daki adımı olacaktır. Ben şimdiden hangi arkadaşımız görevlendirilecekse başarılar diliyorum” diye konuştu.

  KILIÇDAROĞLU: ATAMA PAZARTESİ

  Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in, milletvekili adaylığı için görevinden istifa etmesi ile ilgili olarak, “Bir aileyiz, beni aradı, konuştuk. Basın toplantısı yapıp görevden ayrılacağını söyledi. Bende kendisine başarılar diledim. Yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

  Bir gazetecinin “Şimşek'in istifasını bekliyor muydunuz?” sorusuna, “Evet beklenen bir istifaydı” diye yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Şimşek'in yerine kimin getirileceği konusunu Pazartesi günü görüşeceklerini bildirdi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı