Gündem Haberleri

  ’Bergama’ iç savaşı

  Bahri KARATAŞ - Tahsin TUNA, DHA
  20.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir zamanlar düzenledikleri eylemlerle Türkiye’de ilgi odağı olan Bergamalılar, yumruk yumruğa birbirlerine girdi. Bergama’daki altın madenini işleten Koza Şirketi’nin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt ile çalışanlar, Dikili’deki "Siyanür-Altın Çevre Paneli"ni bastı. Yarım saat süren kavgada iki taraftan da yaralananlar oldu.

  İZMİR’in Dikili İlçesi’nde gerçekleştirilen Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri kapsamındaki ’Siyanür- Altın Çevre Paneli’ öncesinde Bergama’daki altın madenini işleten Koza şirketinin çalışanlarıyla, katılanlar arasında sopaların kullanıldığı, sandalyelerin havada uçuştuğu kavga çıktı. Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri etkinliklerinden birisi olan ve dün saat 11.00’de gerçekleştirilecek ’Siyanür-Altın-Çevre Paneli’ öncesinde Bergama’daki altın madenini işleten Koza şirketinin çalışanları ile paneli izlemeye gelenler arasında gerginlik yaşandı. Panel öncesi Belediye’yi ve panele katılacak konuşmacıları arayarak, panelin altın madeni aleyhinde olduğunu, kendilerinin çağrılmadığını ileri sürüp, protesto edeceklerini açıklayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi yönetim kurulu üyeleri ile yaklaşık 100 madenci ve yakını, panelin yapılacağı Gonca Ezgi İskele Cafe’ye geldi.

  BAŞKAN TARTAKLANDI

  Yaklaşık 100 kişi kapasiteli kafeye kalın sopalara iliştirilmiş, altın madeni çıkarılmasını destekler içerikli pankartlarla ve Türk bayraklarıyla girmek isteyen, başlarında madenin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt’ün bulunduğu maden çalışanları ile dinleyici olarak panele katılanlar ve belediye görevlileri arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede sopa, şişe ve sandalyelerin kullanıldığı kavgaya dönüştü. Yaklaşık yarım saat devam eden olay sırasında her iki /images/100/0x0/55ea8971f018fbb8f8867051taraftan yaralananlar oldu. Olaylar sırasında Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de maden çalışanlarınca tartaklandı. Özgüven, şikayetçi olduğunu söyledi.

  POLİS GEÇ GELDİ

  Olayların yaşandığı yere 20-30 metre uzaklıktaki İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kavgaya geç müdahale ettiği iddia edildi. Maden çalışanları, olay yerine gelen polis ve belediye görevlileri tarafından kafeden uzaklaştırıldı. Çıkan kavgada kavgada gözaltına alınan 18 maden çalışanı ile iki zabıta memuru, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındıktan sonra güvenlik önlemleri altında adliyeye sevkedildi. 20 kişi Dikili Adliyesi’nde ’mağdur ve zanlı’ sıfatiyle Cumhuriyet Savcısına ifade verdi.

  VALİYİ UYARMIŞTIK

  Panel öncesi maden yetkililerinin panelle ilgili tehditkar açıklamalarda bulunduğunu, panelistleri bile arayarak bu tehditlerini onlara da aktardıklarını ileri süren konuşmacılardan Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, "Burada çok açık bir güvenlik boşluğu olduğu görüldü. Dikili Emniyeti daha önce uyarılmasına rağmen hiçbir önlem almamış" dedi. Yaşananların, yargı kararlarına uyulmamasının bir sonucu olduğunu öne süren Cangı, "Yargı kararlarına uymazsanız şiddet kendine yol bulur, diye defalarca açıklamalarda bulunduk. Biz yargı /images/100/0x0/55ea8971f018fbb8f8867053kararlarına uyulmamasının tehlikeli bir şey olacağını, şiddeti doğurabileceğini İzmir Valisi’ne de çeşitli kereler aktardık. Burada yaşadıklarımız bunun kanıtıdır" diye konuştu.

  İŞÇİLER: ALKOLLÜLER

  Dikili’ye çevre ilçelerden takviye ekipler gelirken, İzmir’den de çevik kuvvet timi gönderildi. Maden işçileri takviye kuvvetlerin gelmesinin ardından polis nezaretinde ilçeden çıkarıldı. Panel saat 14.00 sıralarında sona erdi. Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen işçiler arasında bulunan ve asıl kendilerinin saldırıya uğradığını öne sürerek şikayetçi olacaklarını belirten Hayri Öğüt, "Biz maden çalışanları olarak paneli izlemek istedik. Eşlerimiz ve çocuklarımızı da götürdük. Elimizdeki Türk Bayraklarıyla içeri giremeyeceğimiz söylendi. Bu sırada alkollü oldukları anlaşılan bir grup üzerimize saldırdı. Ne olduğunu anlayamadık. Ben elimden, şoför arkadaşımız bacağından bıçakla yaralandı. Şikayetçi olacağız" dedi.

  Kemikleri yine sızladı Sandalyeler uçuştu, ağız burun dağıldı

  Başlarında madenin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt’ün bulunduğu maden çalışanları ile dinleyici olarak katılan Dikililer ile belediye görevlileri ve zabıtalar arasınra tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede sopa, şişe ve sandalyelerin kullanıldığı kavgaya dönüştü. Yaklaşık yarım saat devam eden olay sırasında her iki taraftan yaralananlar oldu. Olaylar sırasında Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de maden çalışanları tarafından tartaklandı. Başkan Özgüven’in kardeşi Sedat Özgüven ise başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Panel devam ederken ikinci kez gelen altın madeni çalışanları içeri girmek istedi. Paneli izleyenler dışarı çıkarak tepki gösterdi. Taraflar birbirlerine masa, sandalye, şişe atarken, polis olayları yatıştırmak için havaya ateş açtı.

  Sopalarla geldiler polise saldırdılar

  Panel devam ederken ikinci kez toplantıya girmek isteyenlerle katılanlar arasında arbede çıktı. Toplantıya girmek isteyenlerden bazıları ellerinde sopalarla polislere de saldırdı. Aredede aralarında polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi hafif şekilde yaralandı.

  Amire şişe

  Taraflar arasındaki arbedede İlçe Emniyet Amiri Gökhan Yağmur, başına isabet eden şişeyle yaralandı. Durumu iyi olan Yağmur’un, Güneydoğu’da görev yaparken başına şarapnel isabet etmişti.

  Bunlar kravatlı eşkıya

  Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven olaylarla ilgili olarak "Kurtlar Vadisi Dikili’ye indi. Bunlar kravatlı eşkıyalar. Bunları telefonla panele çağırdık, aktarmak istediklerinizi gelin aktarın dedik. Ama kendileri panel izlemeye değil olay çıkarmaya geldiler. Amaçları festivali kötülemek. Biz buna izin vermedik, onların istediğini yapmadık" diyerek tepki gösterdi. Olayların ardından maden görevlileri ile Maden-İş üyeleri Dikili Kaymakamı Şefik Aydın’la olaylarla ilgili görüştü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı