GeriGündem Bergama dünya mirası oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bergama dünya mirası oluyor

Bergama dünya mirası oluyor
refid:17681185 ilişkili resim dosyası

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Bergama, St. Pierre, Eşrefoğlu Camii ve Göbeklitepe’nin de girmesi için başvuru yaptı.

Allianoi Antik Kenti'nin sular altında kalarak baraj yapılmasıyla gündeme gelen İzmir'in Bergama ilçesinin UNESCO Geçici Listesi'ne girmesi için başvuru yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan verilen bilgilere göre, esas listeye alınacak varlıkların bildirildiği “Geçici Liste”de, 2009 yılında Türkiye’den 23 adet kültürel varlık yer alırken, bu rakam 2011 yılında 27’e ulaştı. Bakanlık listede yer alan kültürel mirasların sayısını artırmak üzere 4 adet doğal ve kültürel varlığıdaha “Dünya Miras Merkezi”ne iletti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatıyla hazırlanan yeni adaylık dosyaları ile İzmir-Bergama, Hatay-St. Pierre, Konya-Beyşehir-Eşrefoğlu Camii ve Şanlıurfa-Göbeklitepe Arkeolojik alanı da “Dünya Mirası Merkezi”ne iletildi.

TÜRKİYE’DE 9 ALAN DÜNYA MİRASI

UNESCO’ya bağlı “Dünya Mirasları Komitesi” tarafından belirlenen ve dünya için önemli değerler taşıdığı kabul edilerek, bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilen doğal ve kültürel varlıkların yer aldığı “Dünya Mirası Listesi”nde, Türkiye’ye ait 9 kültürel çekim noktası yer alıyor. 2008 yılı sonu itibariyle, dünya genelinde toplam 878 kültürel ya da doğal varlığın kayıtlı olduğu listede 679 adet kültürel/arkeolojik sit, 174 adet doğal sit ve 25 adet de karma sit alanı bulunuyor.

Efes, Karain Mağarası, Sümela Meryem Ana Manastırı, Alahan Manastırı, Aya Nikola Kilisesi, Harran ve Şanlıurfa, Ahlat Mezar Taşları ile Van Urartu ve Osmanlı Kaleleri, Diyarbakır Kalesi ve Surları, Denizli’den Doğubeyazıt’a Selçuklu Kervansarayları, Konya-Selçuklu Uygarlığı Başkenti, Alanya Kalesi ve Tersanesi, Mardin Kültürel Peyzaj, Bursa ve Cumalıkızık ile Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşim Yerleri, Edirne Selimiye Camisi, Aziz Pavlos (St. Paul) Kilisesi ile Kuyusu ve Çevrelerindeki Tarihi Mahalleler, İshak Paşa Sarayı, Kekova-Kaş, Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı ise listedeki adaylığını koruyor. “Geçici Liste”de sayısı 27’ye ulaşan kültürel varlıkların “Dünya Mirası Listesi”ne alınması durumu komitenin 19-29 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleştireceği “Dünya Mirası Komitesi 35. Toplantısı”yla belirlenecek.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle