Gündem Haberleri

  Berberden krize ‘seyyar dükkanlı’ çözüm

  Hamit SEÇİL/ANTALYA, (DHA)
  21.12.2009 - 12:53 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da 8 yıldır işlettiği berber dükkanını ekonomik kriz nedeniyle kapatan Ersin Kılınç, seyyar berberlik yapmaya başladı. Sacdan yapılma 4 metrekarelik tekerlekli dükkanıyla mahalleleri dolaşarak boş bulduğu araziye park eden Ersin Kılınç, burada traş yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor.

  Mesleğine çırak olarak 21 yıl önce başladığını anlatan 33 yaşındaki Ersin Kılınç, ‘Fırtına Berberi’ adını verdiği tekerlekli dükkanıyla Antalya'nın kenar mahallerini dolaşıp para kazanmaya çalışıyor. 4 metrekarelik dükkan içerisine yerleştirdiği 1 koltukta çalışan Kılınç, kriz nedeniyle geçen yıl Düdenbaşı Mahallesi'nde bulunan dükkanını kapatınca böyle bir hizmet verme fikri doğduğunu söyledi.

  Güneş Mahallesi Hastaneler Caddesi üzerindeki boş araziye koyduğu seyyar dükkanında traş yapan Kılınç, “Dükkan kiraları yüksek. Bu nedenle seyyar berberlikle tanıştım” dedi. Kılınç, Antalya'nın Sütçüler, Hüsnü Karakaş, Güneş, Beşkonak gibi merkeze uzak mahallelerinde belirli aralıklarla gezerek hizmet verdiğini söyledi. Her mahalleyi bir hafta dolaştığını kaydeden Ersin Kılınç, “Zaten benim traşımı sevenler yolumu gözlüyor. Zaten insanlar ayda bir saç traşı oluyor. Bu nedenle, seyyar olmam sorun yaratmıyor. Ayrıca dükkan kirası, vergisi, ruhsatı yok” diye konuştu.

  Devamlı müşterilerinin bulunduğunu da belirten Ersin Kılınç, “Seyyar berberliğin en büyük avantajı başta çocuklar olmak üzere birçok insanın dikkatini çekmek oldu. Müşteri sayım artıyor, çok sayıda müşteri traş olmaya bana geliyor. Müşterilerim istedikleri saatte hizmet almaktan mutlu oluyor” dedi.

  Çalınma ihtimaline karşı akşamları seyyar dükkanının tekerleklerini söken Kılınç, günün 16 saati hizmet verdiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı