GeriGündem Berat ne demek? İşte Berat Kandili'nin önemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berat ne demek? İşte Berat Kandili'nin önemi

Berat ne demek? İşte Berat Kandili'nin önemi

Şaban ayının on beşinci günü olan Berat Kandili, bu sene 19 Nisan Cuma gününe denk geldi. Müslümanlar için mübarek olana Berat Kandili'nde milyonlarca internet kullanıcısı da İşte Berat Kandili'nin önemini araştırmaya başladı. Berat Kandili her sene olduğu gibi bu sene de camilerde dua ve ibadetlerle en güzel şekilde idrak edilecek. Peki, Berat ne demek? Berat Kandili'nin önemi nedir?

İslam dünyası ve Müslümanlar için önemli olan Berat Kandili, tüm yurtta namaz, Kur'an, dua ve ibadetlerle idrak ediliyor. Bu vesileyle manevi güzellikle dolu olan Berat Gecesi, milyonlarca vatandaş Berat Kandili'nin önemi ve anlamı ile ilgili araştırmalar yapıyor. Peki, Berat ne demektir? Berat Kandili'nin önemi nedir? İşte, Berat Kandili ile ilgili merak edilenler...

'Üç aylar'ın ikincisi olan şaban ayının 15'inci gecesine denk gelen Berat Kandili, bu yıl 19 Nisan'da yani bugün idrak ediliyor. Bu vesileyle Berat Kandili hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar da 'Berat Kandili nedir?' ve  'Berat ne demek?' sorularına internetten yanıt arıyor. İşte, Berat Kandili'ne ilişkine ilişkin detaylar...

BERAT NE DEMEK?

Berat, Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Kur’an’da “Berae” kökünden 25 kelime bulunmakta olup, bunlardan sadece iki tanesi “Beraet” şeklinde geçmektedir. Berâet, iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması anlamındadır. Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır.

Bu gecede Allâh'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının on beşinci gecesidir. Berat Gecesi için Arapça eserlerde “şabanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” manalarına gelen terkipler kullanılmaktadır. Berat Gecesi, Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde ibadetle geçirilmesi adet halini almıştır.

BERAT KANDİLİ'NİN FAZİLETİ

Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmalıyız. Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından yeryüzüne melekler gönderilir. Bu gecede önemli, hikmetli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Allah’ın rahmetinin coştuğu gecedir. Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle