GeriGündem Beraat kararı özendirici bir durum yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beraat kararı özendirici bir durum yarattı

Beraat kararı özendirici bir durum yarattı
refid:10197344 ilişkili resim dosyası

Gazeteci Hrant Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast’ın Samsun Emniyet Müdürlüğü’nde "Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez" yazılı takvimin önünde çektirdiği fotoğraf nedeniyle yargılanan polislerin beraatı Meclis’te sert tepkiyle karşılandı.

Milletvekillerinin tepkileri şöyle:

Mehmet Ocaktan (TBMM Hrant Dink Komisyonu Başkanı, AKP) Böyle bir cinayetin ardından sanki cinayetten övünüyormuş gibi görüntü vermek hoş tablo değildi.

Ahmet Ersin (CHP) Haliyle suçluyu öven bir durum ortaya çıktı. Hatta övmenin de ötesinde özendirici bir durum yaratıldı.

Çetin Sosyal (CHP) Samsun’da Hrant Dink’in ölümünün hemen ertesi günü sanki bu tür öldürülmeleri teşvik edercesine fotoğraf çektirme anlayışını hiçbir emniyet mensubuna hatta hiçbir yurttaşımıza yakıştıramayız. Beraat kararını anlamakta zorluk çekiyorum.

Akın Birdal (DTP) Bir yandan Adalet Bakanı işkence nedeniyle özür diliyor öte yandan bir cinayet failiyle fotoğraf çektirmek ödüllendiriliyor.

Ufuk Uras (ÖDP Genel Başkanı) Bir cinayet zanlısının, bir tetikçinin bayrakla özdeşleştirilmesi, resmi görevlilerin nefret kültürüne karşı bu tür tutumları teşvik edici tutumları olumsuz bir yankı yaratır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle