Gündem Haberleri

  Beni Velid kuşatma altında

  AA
  28.01.2012 - 13:06 | Son Güncelleme:

  Muammer Kaddafi rejiminin sona ermesinin ardından suların durulmadığı Libya'da, Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) askeri güçleri çatışmaların devam ettiği Beni Velid kentini kuşatma altına aldı.

  Başkent Trablus'un 180 kilometre güneydoğusunda bulunan Beni Velid şehrinde son bir haftada artan çatışmalar, dikkatlerin bir anda bu kent üzerine toplanmasını sağladı. Libya hükümeti yetkilileri, kentin kontrolünün UGK askerlerinde olduğunu açıklasa da, “Libya'da devrim, acaba bir yılını dolduramadan çatırdamaya mı başladı?” sorusunu akıllara getirdi.

  Kentin sınır güvenliğini sağlayan UGK askerleri, Trablus, Misrata, Homs, Zavya ve diğer kentlerden gelen destek güçleriyle birlikte şehri adeta çembere aldı.
  Çölün ortasında vadi etrafında bulunan ve iki tepe üzerine kurulmuş Beni Velid şehri, Kaddafi taraftarları için de iyi bir savunma alanı oluşturuyor. Daha çok kerpiç evlerin bulunduğu kentte halk geçimini zeytin ve az sayıda bulunan portakal ve mandalina ağaçlarıyla sağlıyor. Libya'nın diğer kıyı şehirlerine oranla yaşam standartlarının düşük olduğu kentte aşiretler söz sahibi.

  “UGK ASKERLERİNİN ÜNİFORMALARI TÜRKİYE'DEN”
  Beni Velid'i kuşatan UGK askeri güçlerinin kıyafetleri ise Türkiye'nin hibe ettiği üniformalardan oluşuyor. Sınır güvenliği tabur komutanı Muhammed El Aftar, “Türkiye'ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hem iç savaş sırasında hem de sonrasında verdiği destekten dolayı minnettarız” diyerek, “Türkiye bizim için her zaman dost ülke ve olmaya da devam edecek” mesajını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı