GeriGündem Beni tutan yok bırakır giderim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beni tutan yok bırakır giderim

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin de, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş gibi konuştu ve ‘‘Bırakır giderim ama başkanlığı başaramadı da gitti derler’’ dedi. Bumin, bu sözlerini dün Ankara Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği Lokali'nin yeniden düzenlenerek yapılan açılışında söyledi.

Bumin, ‘‘Kişisel olarak, özel hayatımda da resmi hayatımda hiç ‘of' demedim. Beni tutan yok. Eşime de söyledim. ‘Bırakır giderim ama başkanlığı başaramadı da gitti' derler. Başkan olmak üye olmaktan farklı. Sorumluluğum var’’ dedi.

Eşinin başkan olmasında büyük katkısı olduğunu da vurgulayan Bumin, ‘‘Her başarılı erkeğin arkasında eşi vardır’’ diye konuştu.

YÜCE MAHKEME YENİDEN YAPILANMALI

‘‘Anayasa Mahkemesi yeniden yapılandırılmalı’’ önerisini de dile getiren Bumin, şöyle dedi:

‘‘Anayasa Mahkemesi'nin işyükü çok arttı. Birçok konu uzmanlık gerektiriyor. Hem adli, hem idari, hem askeri yargıyı, hem de uluslararası hukuku ve sözleşmeleri bilmek gerekiyor. Anayasa Mahkemesi üyesi bunların hepsini bilmek zorunda. Geçen hafta Elektrik Piyası Yasası'nın iptali başvurusu vardı. Ben imtiyaz sözleşmelerini Danıştay'dan geldiğim için biliyorum. Ama arkadaşların çoğu bilmiyor. Bu yüzden, Enerji Bakanı Zeki Çakan ile Devlet Bakanı Kemal Derviş ve davayı açan dernek temsilcilerini dinleyeceğiz. Bu koşullarda bir insan bu kadar davaya nasıl yetişecek? İnsan makina değil.’’

‘‘Dünyanın hiçbir yerinde, böyle bir mahkeme yok’’ diyen Bumin, şöyle devam etti:

‘‘Almanya'da, Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkı var. İki ay önce oradaydım. Başvuru sayısı 6 bin 500. Ön inceleme sonunda Alman Mahkemesi'ne gelen sayı bize gelenden neredeyse azdır. Üstelik farklı bir yapılanmaları var. Ön incelemeden geçiyor. Her başvuru mahkemeye gitmiyor. Türkiye'de, Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkı verilirse, bazıları 65-75 bin dosya gelir diyorlar. Ama bana göre belki 175 bin dosya gelir.’’ İş yoğunluğu yüzünden sosyal hayatının kısıtlanmasından yakınan Bumin, ‘‘Arkadaşlarımla bile görüşemiyorum. Ben Ankara Hukuk mezunuyum. Bu derneğin Başkanı Kamil Çörtoğlu, benim sınıf arkadaşım. Burada arkadaşlarımla da görüşme imkanı buldum’’ diye konuştu.

İÇİNİ DÖKTÜ

Doğaya düşkün olduğunu belirten Bumin, ‘‘Bir tek merakım tabiat. Ondan huzur duyuyorum. İnsana zarar vermeyen tek canlı bitkiler. Köpek ısırır. Ama çiçekler, ağaçlar öyle değil’’ dedi.


Mahkemeye haksızlık yapılıyor


Mustafa Bumin, lokalin açılış kokteylinde Hürriyet'in sorularını yanıtlarken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun başvurusunun ardından Anayasa Mahkemesi'nin, ‘‘Yerden yere vurulduğunu’’ bunun büyük ‘‘haksızlık olduğunu’’ söyledi.


Çok yoruldum


Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, kendisinin ve üyelerin gece gündüz ve hafta sonları da çalıştığını ancak buna rağmen dosyalara yetişemediklerini anlattı. Bumin, ‘‘Ben Danıştay'da da çalıştım. Tetkik hakimliği, üyelik yaptım. Ancak, Anayasa Mahkemesi'nde yorulduğum kadar 26 yıllık meslek yaşamım boyunca yorulmadım’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle