Gündem Haberleri

  Ben onu Beşir Bey’e söyledim

  Hürriyet Haber
  25.03.2005 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, 18 Mart’ta Çanakkale törenlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e ‘Hocam’ dediği yönündeki haberlerle ilgili 6 gün süren sessizliğini dün bozdu.

  Erdoğan, ‘Hocam’ ifadesini Orgeneral Özkök’e kullanmadığını, bu sözcüğü Devlet Bakanı Beşir Atalay’a hitap ederken söylediğini savundu.

  Başbakan Erdoğan, dün 81 il valisine hitap ettikten sonra, İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ‘18 Mart törenlerinde, Genelkurmay Başkanı’na ‘Hocam’ diye hitap ettiğiniz konusundaki haberlere ne diyorsunuz?’ sorusuna şu karşlığı verdi:

  SAYIN PAŞAM DERİM

  ‘Ben her zaman Genelkurmay Başkanı’na Sayın Paşam diye hitap ediyorum. O gün kendileri eşleri ile beraber oldukları için kendi arabalarına hareket ettiler. Ben Başbakanlık’tan çok daha önce Beşir Bey’e hep Hocam diye hitap ederim. Siz de biliyorsunuz rektörlük yaptı ve öğretim üyeliği yapmış hocamız ve beraber olduğumuz için de ‘Hocam buyur beraber geçelim’ dedim. Beşir Bey’i yanıma aldım ve yol açılışına birlikte gittik. Yani, hocam diye hitap ettiğim Beşir Bey’dir. Bunu saptırmanın hiçbir anlamı yoktur. Teessüf ederim.’

  BÜYÜKANIT’IN SÖZLERİ

  Erdoğan,
  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ‘Türkiye’nin Irak politikası yok’ sözlerinin sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:

  ‘Sayın Büyükanıt, bir defa hükümetin bir politikası yoktur diye bir ifade kullanmadı. ’Türkiye’nin bu konuda bir politikası yoktur’ derseniz o farklıdır. Kaldı kı biz dış politikada özellikle Irak konusunda politikalarımızı oluştururken ağırlıklı olarak Dışişleri Bakanlığımızla Genelkurmay Başkanlığımız iç içe çalışırlar.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı