Gündem Haberleri

  Ben olsam o oyla Çankaya’ya çıkmam

  Hürriyet Haber
  29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı seçimi tartışmalarına katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tayyip Erdoğan’a ’Çankaya’ya çıkmaya çalışma’ mesajı gönderdi. Demirel, Erdoğan’ın iktidar olmak için aldığı oyun meşru ama vicdana sığmadığını kaydederek, "Ben olsam bu oyla Çankaya’ya çıkıp oturmam" diye konuştu.

  Anadolu Kulübü’nün 2438 sayılı üyesi sıfatıyla "2006 Başında Türkiye ve Dünya" başlıklı konferans veren Demirel, Dünya ve Türkiye siyasetiyle ilgili mesajlar verdi. Erdoğan hükümetinin meşru bir seçimle işbaşına geldiğini kaydeden Demirel, alınan oyla Meclis’te elde edilen gücün orantısız olduğunu, bu nedenle vicdani açıdan sorun oluşturduğunu belirterek özetle şöyle konuştu:

  "40 milyon oyun 10 milyonunu alarak yüzde 67 temsil edilmesi meşrudur ama vicdana sığmıyor. Ben olsam bu oyla Çankaya’ya çıkıp oturmam"

  Cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini kaydeden Demirel, "Birisinin, ’Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmelidir’ demesi gerekecek. Bu ben olmasam burada olan Sayın Mehmet Ağar diyecek, bir başkası diyecek. Ben bu ülkenin vatandaşı değil miyim?" dedi.

  Konferasın bitiminde sorulara cevap veren Demirel, Hürriyet muhabirinin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında geçen malvarlığı tartışmalarıyla ilgili sorusuna cevap vermek istemedi. Demirel, aynı muhabirin başı açık ve yanyana ibadetle ilgili sorusu üzerine "İslamiyet 1400 yıldır var. Bu sorular tartışılmış bir yere gelmiştir. Siyasi şeyler değildir. Siyaseti karıştırmamak gerekir. Bu çeşit şeylerle meşgul olmamak gerekir" diye karşılık verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı