GeriGündem Ben-Eliezer'in ziyareti ilişkinin gücüne işaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ben-Eliezer'in ziyareti ilişkinin gücüne işaret

Ben-Eliezer'in ziyareti ilişkinin gücüne işaret
refid:13030118 ilişkili resim dosyası

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer’in Türkiye’ye yaptığı ziyaret İsrail basınında da geniş yer aldı. İşte İsrail basınında Ben Eliezer’in Türkiye ziyaretine dair öne çıkanlar:

HAARETZ:

“Türkiye Başbakan Yardımcısı: İsrail ile bağlarımız kuvvetlenmeli”

Türkiye’nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Pazartesi günü Ankara’da İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binjamin Ben-Eliezer ile bir araya geldiği toplantıda, Türkiye ile İsrail arasındaki bağların kuvvetlenmesi gerektiğine dikkat çekti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

 

“İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde bugüne kadar bazı iniş ve çıkışlar yaşandı ancak ilişkilerin dengelenmesi gerekiyor.”

 

Ben-Eliezer ise cevap olarak İsrail ile Türkiye’nin stratejik müttefik olarak kalmaya devam etmesi gerektiğini dile getirirken, İsrail halkının ilişkileri devam ettirmek istediğine dikkat çekti.

 

Ben-Eliezer aynı zamanda Türkiye’yi İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerinde aracı olma rolünü bir kez daha gözden geçirmesini istedi. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail’in bu yönde bir talebi olduğunu dile getirdi ve “İki ülke arasında aracı olmak ve bölgedeki siyasi ilerlemeye katkıda bulunmak istiyoruz. Aynı zamanda Filistin ve bölgedeki barış ile ilgili diğer konularda yeni bir çağa girmek istiyoruz” dedi.

THE JERUSALEM POST:

“Ben-Eliezer Türkiye’de”

Pazar akşamı Türkiye’ye giden Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, geçtiğimiz ay Türkiye’nin İsrail ile birlikte gerçekleştireceği askeri tatbikatı ertelemesinden sonra iki ülke arasında tansiyonun artmasının ardından İsrail’den Ankara’ya giden en yüksek rütbeli bakan oldu.

Ben-Eliezer yola çıkmadan önce bir İsrail radyosuna yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki gerilen bağlardan etkilenmeyeceğini ve geçmişte paylaşılan diplomatik bağların yeniden kurulması için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

İsrail’in Türkiye ile ekonomik, diplomatik ve stratejik alanlarda ilişkilerine iyileştirmekle yakından ilgilendiğini dile getiren Bakan, Türkiye’nin de benzer hedefler benimsemesini umut ettiğini belirtti.

Ben-Elizer: “Türkiye’de yabancı değilim. Sekiz yıldır Türk yetkililerle sağlam bağlar kurdum” dedi.

JEWISH TELEGRAPHIC AGENCY:

"Ben-Eliezer: Türkiye ile İsrail’in güçlü bağları var"

İsrailli bakan ülkeye yaptığı gezide İsrail ile Türkiye’nin bağlarının her zamanki gibi sağlam olduğuna dikkat çekti.

İsrail'in önde gelen iş adamlarından oluşan 20 kişilik bir delegasyon Türk iş adamlarının da yer alacağı bir konferansa katılacak. İsrailli kaynaklar, Ben-Eliezer’in üç günlük gezisinde iki ülke arasındaki ekonomik, askeri, stratejik ve diplomatik bağların üzerine gideceğini belirtti.

Ben-Eliezer, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, “Türkiye İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerinde arabuluculuk görevini sürdüremez” açıklamasından sonra Türkiye’ye gitti. Lieberman aynı zamanda Ben-Eliezer’in ziyaretinin önemli olduğunu ancak Dışişleri Bakanlığı ile bağlantılı olmadığını dile getirdi.

YNET NEWS:

"Davutoğlu: İsrail ile kriz sona erdi"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’da Ben-Eliezer ile biraraya geldikten sonra yaptığı açıklamada Türkiye’nin İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmelerinde arabulucuk görevini devam ettirmek istediğini dile getirdi. İsrailli bakan ise “Türkiye Ortadoğu’daki sorunları çözebilir” dedi.

 

Davutoğlu aynı zamanda Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkide yaşanan krizin sona erdiğini de dile getirdi ve şöyle devam etti: “Ülkeler arasında her zaman açık bir iletişim kanalı olmuştur ve bu yüzden yeni bir başlangıç yapma gereği yok.”

 

Davutoğlu İsrail-Filistin çatışması içinse, tarafları yeni bir başlangıç yapmaya davet etti.

  

Ben-Eliezer ise İsrail’in Türkiye’nin Müslüman müttefikliğinin gelişmesi ve güçlenmesini istediğini dile getirdi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle