GeriGündem Ben de rahatsızım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ben de rahatsızım

Ben de rahatsızım
refid:17775793 ilişkili resim dosyası

ÖSYM Başkanı Ali Demir için konuşan Meclis Başkanı Şahin, “Ben de bir veli olarak takip ediyorum. Ben de rahatsızım. İstifa kendi takdiridir” dedi. Ankara 7. İdare Mahkemesi, YGS’nin yürütmesinin durdurulması talebini, “Açıkça hukuka aykırılık yok. Telafisi güç ve imkansız zarar doğmadı” diye reddetti. ODTÜ’nün YGS raporunda ise “Şifrelemenin bilimsel dayanağı yok” denildi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, YGS’deki şifre iddiaları üzerine Ankara Başsavcılığı’nın hakkında soruşturma açılmasını istediği ÖSYM Başkanı Ali Demir’in durumu için “İstifa eder mi etmez mi kendi takdiridir” dedi. Meclis’te dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin şunları söyledi: “Süreci takip ediyoruz. Ben de bir veli olarak takip ediyorum. Ben de rahatsızım. Yasalar ÖSYM Başkanı’nın nasıl atanacağı konusunda herhalde bir usul belirlemiştir. Nasıl görevden alınacağına dair usül belirlenmiştir. İstifa eder mi etmez mi kendi takdiridir. Meclisimizin dışındaki kurumların kendi iç işlerine karışmamız, yol göstermemiz doğru olmaz. Herhangi bir kişinin istifa edip etmeyeceği kendi iradesindedir. Benim kendisine yol göstermem doğru olur mu?”

Durdurmaya ret

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soruşturmasında, “Şifre var, kopya yok. YGS’de kopya çekene rastlamadık” şeklindeki takipsizlik kararının ardından dün sınavın iptali istemiyle Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde açılan davada ilk karar çıktı. İdare Mahkemesi, YGS’nin yürütmesinin durdurulması talebini, “Açıkça hukuka aykırılık yok. Telafisi güç ve imkansız zarar doğmadı” diyerek reddetti. Karara davacı öğrencinin avukatı kanalıyla 7 gün içinde itiraz hakkı var. İtirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi karara bağlayacak. Mahkeme, daha sonra davayı esastan karara bağlayacak. Dava esastan da reddedilirse, şaibeli YGS yargı vizesi almış olacak.

Avukat itiraz etmeyecek

YGS’deki şifre iddiaları üzerine dava açan Avukat Ahmet Gürol Şağban, süreci uzatmamak için Ankara 7’nci İdare Mahkemesi’nin “sınavın yürütmesinin durdurma talebini ret” kararına Bölge Adliye Mahkemesi’ne giderek, “itiraz etmeyeceklerini” belirtti. ODTÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi, “2011 Yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Hakkındaki Fakülte Görüşü” başlıklı bir rapor hazırladı. Rapordaki tespit ve öneriler özetle şöyle: “Sınavın hazırlanması, çoğaltılması, dağıtılması ve uygulanması sırasında alınabilecek önlemlerle sınav güvenliğini sağlamak mümkün iken, sınavın geçerliliğini ve güvenirliğini olumsuz etkileyecek, ÖSYM tarafından da bu yıl ilk defa kullanılan şifreleme sistemi bu tür geniş ölçekli sınavlarda bilimsel dayanağı olmayan bir uygulamadır. ÖSYM’nin yaptığı yanlışlıktan geri dönmesini beklemekteyiz.”

3 başkan 1 temel

TBMM yerleşkesinde 550 milletvekiline yeni çalışma ofisi sağlayacak olan halkla ilişkiler binasının temeli dün törenle atıldı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile eski başkanlar Köksal Toptan ve Bülent Arınç, butona basarak temeli birlikte attı. Üçü yer altında olmak üzere 11 kat olarak planlanan yeni bina, 98 bin metrekare kapalı alandan oluşacak. 109 milyon TL’ye ihale edilen binada milletvekillerine, içinde lavabo ve dolaplar da bulunan 40 metrekarelik ofisler yapılacak. Odalarda, sekreterya ve danışmanların bulunduğu bölüm ile milletvekillerinin çalışma alanı cam bölmeyle ayrılacak. Binada, 1’i 180 metrekare, 3’ü 120 metrekare, 4’ü 90 metrekare olmak üzere 8 komisyon toplantı salonu olacak

Yorumları Göster
Yorumları Gizle