Gündem Haberleri

  Ben de isterem

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İdam cezasına çarptırılan teröristbaşı Abdullah Öcalan da aftan yararlanmak istiyor. Avukatları, yerel mahkemeye başvurarak, affın genişletilmesi konusunu Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye karar verdi.

  Geçen hafta yürürlüğe giren af yasasının Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunan Abdullah Öcalan'ın avukatları, müvekkilleri ile TCK'nın 125'inci maddesine göre yargılananların da yararlanabilmesi amacıyla yerel mahkemeye başvurmaya karar verdi.

  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Şartlı Salıverme Yasası’’na ilişkin iptal davası için yasal olarak 4 seçenek bulunduğu, bunlar arasında yer alan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dava açmayacağı belirtildi. Ana muhalefet partisi konumundaki FP'nin bu konuda girişimde bulunmaması ve 110 milletvekilinin iptal için imza atmasının zor olması, Öcalan avukatlarını son seçeneğe yöneltti.

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları, yasanın Anayasa'da belirtilen eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, müvekkilleri ile aynı durumdaki binlerce tutuklu veya hükümlünün yararlanması gerektiğini savunarak, harekete geçti. Öcalan'ın avukatlarından Hatice Korkut, ‘‘Özgür Politika’’ gazetesine Anayasa Mahkemesi'nden iptal başvurusu yapabilecek son merci olan yerel mahkemeye başvuracaklarını belirterek şöyle dedi:

  ‘‘Bu konuda çalışmalara başladık. Af yasası, Öcalan'ın mahkum olduğu 125'inci maddeden yargılanan birçok kişi açısından tartışma yaratacak. Müvekkilim Abdullah Öcalan'ın bu yasadan yararlanabilmesi için yerel mahkemelere başvuracağız. 125'inci maddeden dolayı yargılanarak ceza almış veya halen yargılanmakta olan birçok kişi var. Biz olaya sadece müvekkilimiz Abdullah Öcalan açısından bakmıyoruz. Anayasal eşitlik çerçevesinde yerel mahkemeler aracılığıyla başvuruda bulunacağız.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı