GeriGündem Ben cadı değilim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ben cadı değilim

Ben cadı değilim
refid:14647317 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “kayıp trilyon” davasından yargılanmasına karar veren ve TİB’te iki kez inceleme yaptıran Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Osman Kaçmaz dün “Görevi kötüye kullanmak” ve “Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” iddiasıyla yargılandığı davada, “suç oluşmadığı” ve “hukuka aykırı dinlemeyle toplanan delille” kovuşturma yapıldığı için beraat etti.

Yargıtay 4’üncü Ceza Dairesi’nde görülen duruşmada, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Kaçmaz’ın beraatını istedi. Duruşmaya Hakim Kaçmaz ve avukatı Baykal Doğan, eski YARSAV Başkanı Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile bazı hâkim ve savcılar da izledi. Yargıtay 4’üncü Ceza Dairesi’ndeki karar duruşmasında savunmasını yapan Kaçmaz özetle şunları söyledi:

Hesap günü geldiğinde

“Bazı kişilerin canlarının yanması nedeniyle siyasi makamlarda oluşturulan plan nedeniyle hedef seçilip bu planı tetikleyen ve uygulayan kişilerce yok edilmem için uydurma, hukuk dışı bir süreç sonucu huzurunuza getirildim. Oysaki canı yanan ve yanma ihtimali bulunan bu şahsiyetlerin, bugün benim yerimde yüce yargı önünde yaptıklarının hesabını veriyor olmaları gerekirdi. Maalesef bunlara dokunulamıyor. Hesap günü geldiğinde karşılarında boyun eğmeyen, diz çökmeyen Yüce Türk milletinden aldığı güçle dimdik ayakta duran, Yüce Türk yargısını ve onun bağımsız yargıçlarını karşılarında bulacaklardır. Ben cadı değilim, burası da engizisyon mahkemesi değil, yüce Türk milleti adına mutlak adaletin tecelli ettiği yerdir. Beni yakamayacaklar.”

Dinleme yok gizlilik yok

Mahkeme kararında, Hakim Osman Kaçmaz hakkında, Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı’nı telefonla arayıp, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özdemir’in dinlendiğini söyleyerek, “Soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla kamu davası açıldığı belirtildi. Kararda, Cumhuriyet Başsavcısı Özdemir hakkında verilmiş herhangi bir dinleme kararı bulunmadığı anlaşıldığından, Kaçmaz’ın bu suçtan beraatına hükmedildiği ifade edildi. Dairenin kararında ayrıca, Kaçmaz’ın, göreve gelmeden görevinin başındaymış gibi UYAP aracılığıyla göreve başlama yazısı yazdırmasının görev gereklerine aykırı olduğunun kabul edildiği belirtildi.

Bu dönüm noktasıdır

Kararda, ancak kamu zararı, haksız kazanç sağlama veya herhangi bir mağduriyet oluşmadığı göz önüne alınarak Kaçmaz’ın bu suçtan da beraatına karar verildiği açıklandı. Kararın açıklanmasının ardından Kaçmaz, duruşmayı izleyenlerle birlikte Yargıtay’dan alkışlarla ayrıldı. Kaçmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, beraat ettiğini anımsatarak, bunun bir “dönüm noktası” olduğunu söyledi. Kaçmaz, “Adalet Bakanlığı’nın kurmuş olduğu tuzağa yüce yargıçlar düşmediler. Bu bir dönüm noktası. Bundan sonra hukuksuz sorgulamaların olmayacağını düşünüyorum. Sadece Berlin’de hakimler yok, Ankara’da da görmüş olduğunuz hakimler var” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle