Gündem Haberleri

  Belli hedefleri vurmuşlar

  Hürriyet Haber
  15.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı gözlem ekibi, Suriye’nin Tiremse köyünde perşembe günü 200’e yakın insanın katledildiği haberleri üzerine dün bölgeye ekip gönderdi.

  Suriye rejiminden zor da olsa kente girme izni alan gözlemciler, 11 araçlık bir konvoyla katliam şehrinde incelemelerde bulundu. BM gözlemcilerinden yapılan yazılı açıklamada, Tiremse’de Suriye silahlı kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonun “belirli grup ve evleri doğrudan hedef aldığı” kanısına varıldığı, bu sipasifik hedeflerin de büyük ölçüde firar eden eski ordu mensupları ya da militanlar olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Bazı evlerin birçok odasında kan gölleri ve mermi kovanları tespit edildi” denildi.

  Ağır silahlar da kullanıldı

  BM gözlemcileri, operasyon sırasında ağır silahlar, havan topu ve küçük silahlar kullanıldığının anlaşıldığının altını çizdi. Bu durumun, BM ve Arap Birliği Özel Elçisi Kofi Annan’ın 6 maddelik barış planının ihlâli anlamına geldiği yorumları yapılıyor. Gözlemciler ayrıca çok sayıda kamu binası ve evin yandığını doğruladı. Beşar Esad yönetimi, katliamın kendileri tarafından değil, “teröristler tarafından” gerçekleştirildiğini savunuyor. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü ise cuma gününden bu yana ülke çapındaki operasyonlarda 118 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. BM Güvenlik Konseyi, görevi 20 Temmuz’da sona erecek gözlem ekibinin geleceğini tartışıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı