Gündem Haberleri

  Belki 100 kişi lastik yakmıştır

  Hürriyet Haber
  26.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, New York temasları sırasında Amerikan Foreign Policy dergisinden Jonathan Tepperman’a verdiği röportajda Gezi olaylarına değindi.

  Tepperman’ın, protesto gösterileri, Türkiye’nin 2020 Olimpiyatları’nı alamaması, PKK’nın geri çekilmeyi durdurduğunu açıklaması ve ekonominin yavaşlamasını hatırlatarak “Türkiye’nin geleceğiyle ilgili 1 yıl önceki gibi umutlu musunuz?” sorusuna Gül, “Tabii ki. Türkiye’de protestolar oldu. Fakat çevresel problemlerden çıktı. Bu tip endişeleri ileri demokrasilerde görebilirsiniz” dedi. Gül, polisin orantısız güç kullandığı olayların olduğunu, bunlarla ilgili yasal sürecin devam ettiğini belirterek “İnsanlar projeden rahatsız oldular, hükümet de mesajı alıp projeyi askıya aldı. Türkiye’nin ikiye bölünmüş olduğu fikrine katılmıyorum. Onbinlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlenmedi ki. Belki bir gece 100 kişi Beyoğlu’nda, buranın 5’inci Caddesi gibi düşünün, bir yerde toplanıp lastik yakmıştır” dedi.

  RADİKAL ÖRGÜTLER

  Tepperman’ın “Ancak protestolar devam ediyor ve başka şehirlere de yayıldı” demesi üzerine Gül, “Radikal örgütler bu protestoları mesajlarını iletmek için kullandı ve birçok şehirde yaşanıyor, ancak kitlelerin katılımıyla değil. Elbette radikal grupların da protesto düzenleme hakkı var. Ancak kimse kamu düzenini bozmamalı” diye konuştu.

  Belki 100 kişi lastik yakmıştır

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon önceki gün heyet başkanları onuruna geleneksel öğle yemeği verdi. Yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile baş masada oturdu ve sohbet etti.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı